• Değer Berkin

Size İlham Verecek 7 Fotoğraf Karesi – MALTA

2018 yılının Avrupa Kültür Başkenti olan Valetta’nın başkentliğini yaptığı Akdeniz’in minik adası Malta, son zamanlarda  Kıbrıs insanının da ilgisini daha fazla çekmeye başladı.


Ada ülkesinin kaderi hep aynıdır ya onlar da Kıbrıs adası gibi, tarih boyunca Fenikelilerden, Romalılara, Britanya İmparatorluğuna birçok imparatorlukça el değişmiştir.  Ayrıca Osmanlı ve Nazi saldırılarına da maruz kalmışlardır.  Uzun bir tarihe ve geniş bir kültüre sahip olmasına rağmen Malta’da insan kendini sessizce zamanda kaybolmuş hissediyor.

Biz Malta’ya 2010 yılının Ağustos ayında gitmiştik.  2015 yılında kaybettiğimiz babam ile birlikte yaptığım son seyahatti. Annem, eşim ve karnımda, yakında 7 yaşına basacak oğlum da vardı.
Malta takım adaları, üç ana ada ve üzerinde yerleşimin olmadığı birçok küçük adacıktan oluşuyor.   En büyük ada Malta, daha küçük olan Gozo adası ve en küçüğü de Comino adasıdır ve bu adalar arası vapur ile ulaşım kısa sürede yapılabiliyor.

Biz sadece Malta ve mavi lagünü ile meşhur Comino adasına gittik. 

Hilton otelde kalmıştık.  Merkeziydi ancak kendini yenilemeyen bir otel zinciri olduğu için tekrar kalmayı tercih etmeyeceğim bir oteldi.

Çocuklu ailelerin tercih edebileceği Temel Reis Film Seti’nin bulunduğu Anchor Koyundaki Temel Reis Köyü ayrıca son zamanlarda Kıbrıslı Türklerin tatil tercihleri arasına girmiştir. 


İşte bizim 2010 yılındaki gezimizden arda kalan 7 fotoğrafta Malta:


1.  Yeşil pancurlu, sarı taşlı binaları, kırmızı posta kutuları ile huzur veren tarihi şehir Valetta

2. Eski taşıtların hala daha kullanıldığı zamanda yolculuk yaptığımız şehir Valetta

3. Mavi ile toprak renginin buluştuğu şehir Valetta

4. Şirin liman şehri Valetta

 5. Şirin liman şehri Valetta

6. Valetta - Toprak rengi tarihi şehir

7. Comino Adası - Blue Lagoon:  O kadar kalabalık ki...0 views0 comments