• Değer Berkin

Kudüs’te yaşayan Kıbrıslı bir Türk: Gülçün Eraltaylı Moussa


“Kudüs, dünya tarihinin görüntüsüdür. Hatta daha fazlasıdır. Yeryüzünün ve cennetin tarihidir” diye okumuştum bir yerde. Üç farklı dinin kutsal kentinin burası olması boşuna olmamalı diye düşünüyor insan. Via Dolorosa’da yürümek ve Ölü Deniz'de hiç batmadan yüzmek gibi “ölmeden önce yapılması gerekenler” (bucketlist) listemin bir köşesinde duran isteklerim varken, 10 yıldır Kudüs’te yaşamını kuran arkadaşımız Gülçün Eraltaylı Moussa’ya Kudüs hakkında sorular yöneltip kendime saklamak olmazdı. “İsrail’de savaş yok, burası gayet güvenli” diyen Gülçün’e Kudüs’ü sordum:

S. Biraz seni tanımayanlar için kendinden bahseder misin?

Ben Gülçün Eraltaylı Moussa 26.06.1982 Lefkoşa doğumluyum. EMU psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunuyum. Evliyim ve 8 ve 5 yaşlarında iki oğlum var. 2009 yılından bugüne Kudüs'te yaşamaktayım. Bir turizm acentesinde tur danışmanı, satış ve pazarlama yapmaktayım.

S. Kudüs’te sıradan bir günün nasıl geçiyor? Birçok dini inanca göre kutsal topraklar sayılan ve dünyanın en eski kentlerinden biri olan Kudüs’te yaşamak nasıl bir duygu?

Kudüs'te sıradan bir gün her şehirde olduğu gibi sıradan geçiyor. Üç farklı dinin kutsal ve en eski şehirlerinde yaşamak farklı bir duygu. İnsanların farklı dinlere inanması ve bunu uyum ve saygı çerçevesinde yaşamaları bu şehrin "Kutsal Topraklar" olarak anılmasına anlam katıyor.

S. Israil’e seyahat etmek isteyenler için nereleri önerirsin? Ziyaret edeceklere ne gibi önerilerin olur? Ülkede ulaşım ve gezilecek yerler vb. hakkında bizi bilgilendirir misin?

İsrail’in her şehrinde farklı bir tarih ve kültür var. Buraya gelen turistler kendi inançları öncelikli olarak her mezhebi ziyaret edip görmek ve dinlemek istiyorlar. Bazı turistler Ürdün ve Mısır bağlantılı olarak burayı ziyaret ediyorlar.

Buraya gelmek isteyen kişilere öncelikle şunu söylemek isterim; buraya gelmekten korkmayın. Burada savaş yok. Haifa, Nazareth, Tabaria, Ölü Deniz, Golan Tepeleri, Betlahem, Ramallah, Akko, Ceseria, Tel Aviv, Jericho, Ein Kerim, Eilat ve daha bir sürü yeri görmeniz gerek. Ulaşımla ilgili burada herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bence herkesin mutlaka bir kez gelip görmesi gereken bir ülke burası.

S. Sana “iyki Kudüs’te yaşıyorum” dedirten ne gibi özellikleri var yaşadığın şehrin?

İnsanların dini konularda birbirleriyle savaşmadan, farklı kültürlerin kavga etmeden, birbirlerine saygı duyarak da yaşayabileceklerini görmek iyi ki dedirtiyor.