• Değer Berkin

Tam bir seyahat tutkunu, Hatice Hoca ile seyahat üzerine

Updated: Feb 11


“Senede bir defa daha önce hiç görmediğin bir yere git” diyor Dalai Lama. Bunu daha sık yapan seyahat tutkunlarının sayısı da oldukça fazla. Ekonomik kriz etkeni her şeyde kısıtlama getirdiği gibi seyahat etmemizi de kısıtlıyor ancak gerçek seyahat severlerin bir şekilde kendilerine uygun destinasyonları uygun bir bütçeye getirmeyi denediklerinden eminim.

Çok seyahat eden insanların anlatacak çok da hikayeleri oluyor. Siz de benim gibi bu hikayeleri merak edenlerdenseniz, seyahat tutkunları ile söyleşiler dizime yeniden hoşgeldiniz. Verdiğimiz aradan sonra kaldığımız yerden, yeniden seyahatseverlerin seyahat öykülerini aktarmaya devam ediyoruz.

Bu haftaki konuğum gittiği ülkeleri keşfederken yerel halkla sohbet etmeyi seviyor. 8 yıl önce seyahat aşkı Barselona’da başlamış ve bugüne dek 30’dan fazla ülke gezmiş bir gezgin: Hatice Hoca. Kendisi işletmeci. Girne’de çok şirin hediyelik eşya satan iki mağazası var. İşi gereği mağazaya gelen yabancı turistlerle sohbet etmeyi sevdiğini söylüyor Hatice. Gelenlere mutlaka ülkeleri hakkında sorular soruyor ve bunun seyahat aşkını ateşlediğini düşünüyor.

İşte Hatice’ye yönelttiğim sorular ve verdiği cevaplar:

S: Gezelim Güzelleşelim okurlarına kendinden ve seyahat tarzından biraz bahseder misin?

32 yaşındayım. Girneliyim. DAÜ İşletme fakültesi mezunuyum. 10 yılı aşkın bir süredir ailece sahip olduğumuz hediyelik/bijuteri mağazalarımızda yöneticilik yapıyorum. Yoğun geçen bir iş hayatım var. Bundan dolayı da bulduğum her fırsatta iş gezileri dahil yurtdışına çıkmayı çok seviyorum. Tarihi gezerek öğrenmek, farklı kültürler/gelenekler görmek, yerel tatlar denemek gittiğim ülkenin lokalleriyle tanışıp ülkeleri ve yaşamları hakkında sohbet etmek beni devamlı seyahat etmeye teşvik eden şeyler. 8 yıl önce çok yakın iki arkadaşımla gittiğim Barselona tatili sırasında, seyahat etme aşkı kanıma girmişti.

S: Seyahat etmek için ne kadar vakit ayırırsın? Ne kadar sıklıkta seyahat edersin?

Geçmişte iki gün süren seyahatlerim de oldu, iki ay sürenler de oldu. 3 ayda bir iş seyahati de olsa yurtdışına çıkmaya gayret ederim.

S: Hatırladığın ilk seyahatin hangi ülkeye olmuştu? Biraz bahseder misin bu seyahatten?

Hatırladığım ilk seyahatlerim, anneannem ve arkadaşlarıyla Türkiye’de katıldığımız gezilerdi. Bu geziler sırasında Türkiye’de pek çok şehir görmüştüm. Kolejde okurken sömestr tatilinde bir keresinde yalnız başıma Londra’ya gitmiştim.

S: Bu yıl (2018) hangi ülkeleri ziyaret ettin? Bu ülkeleri bize birkaç cümle ile ifade et desek neler anlatırdın?

Bu yıl Almanya, Belçika, Hollanda, Malta, Hırvatistan ve Ukrayna’ya gitttim.

Hollanda’da beni etkileyen insanların yardımseverliği, güleryüzlülüğü ve birey özgürlüğü oldu.

Ukrayna'da ise ucuzluğu ve konsept café/restoranlar dikkatimi çekti.

Hırvatistan için ise Games of Thrones dizisinin çekildiği yer olarak ülke turizmine yaptığı katkı geliyor aklıma. Hırvatlar bu konuda biraz şikayetçiler gerçi :)

S: Seyahatlerin sırasında karşılaştığın en sinir bozucu/rahatsız edici olaylar neler olur genelde?

Ülkeye girişteki pasaport kontrollerinde genelde bir olay veya bekletilme yaşıyorum ben.

Bir de booking.com’dan görsellerini çok beğenip seçtiğim otelin/odanın gerçeğiyle alakasız olması gibi durumlarla karşılaşıyorum.

S: Seyahat planlamalarını nasıl yaparsın? Kullandığın aplikasyonlar veya önerebileceğin kitap/blog/site neler var?

Uzun bir seyahat olacaksa mutlaka o ülkenin Lonely Planet kitaplarını satın alırım.

Kısa yani 3-5 günlük bir seyahat için vakitten kazanmak adına Trip Advisor ve takip ettiğim gezgin blog yazarlarının makalelerini okurum. Mutlaka gideceğim yere daha önce gitmiş olan arkadaşlarımın veya tanıdıklarımın tavsiyelerine başvururum.

Kullandığım aplikasyonlar ise: TripAdvisor, Booking, Skyscanner, GoogleMaps, AirBnb, Rome2rio

S: Uzun uçak yolculukları sırasında neler yaparsın?

Uzun yolculuklar yapacağımda, öncesi ve yolculuk sırasında az yemek yemeğe dikkat ederim. Film veya dizi izler, kitap okurum. Mümkünse uyumaya çalışırım.

S: Seyahat ederken neler dikkatini çeker? Gezilecek yerler listende ne tür seçenekler yer alır?

Tarihi binaların olduğu meydanlar, bölgeler, lokal insanların gittiği sokaklar, parklar listemin ilk başında yer alır. Vakit sıkıntısı yoksa mutlaka o şehrin ünlü bir müzesini gezerim. Lokal tatları deneyebileceğim sokak büfeleri ya da restoranlar mutlaka uğrayacağım yerler arasında.

S:EN’ler

Sende EN çok hayal kırıklığı yaratan ülke/şehir: Yok

EN çok tekrar tekrar gitmek istediğin ülkeler/şehirler: Şehir olarak Barselona, ülke olarak Çin… Çin’e 4 kere gitmiş olmama rağmen tekrar gitmeyi çok isterim.

EN çok ziyaret etmek istediğin ülke/şehir: Okuduğum kitaba, izlediğim filme göre değişebiliyor. Bu aralar Moğolistan, Arjantin, Peru, İran ve İzlanda’yı merak ediyorum.

EN güleryüzlü insanları olan ülkeler: Tayland, Kamboçya ve Hollanda

EN çok burada yaşanılır dediğin ülke: İspanya, İsrail, Tayland

Teşekkürler. :)


102 views0 comments

Recent Posts

See All