• Değer Berkin

Sri Lanka Gezi Notları 2: Sri Lanka'da "Yapmadan Dönmeyin" Listesi

Updated: Feb 4


Eylül'de seyahat ettiğimiz Sri Lanka adası üzerine ilk olarak yazdığım detaylı Kandy-Ella tren yolculuğu sonrası, ülkedeki diğer rotalar için yazacağım notlardan önce, biraz toparlayıcı bir yazı olması için bizim ilgimizi çeken 12 maddelik "yapmadan dönmeyin" listesini oluşturdum. Bu listeye eklenecek pek çok şey olduğuna eminim ancak benim listem, 10 günlük bir geziye sığdırabileceğiniz şeyleri filtrelerken bizim için en ilgi çekiciler olarak belirlediklerimizden oluşuyor. Yolunu Sri Lanka'dan geçirecek gezginler için listenin ilham verici ve iyi bir rehber olmasını dilerim...

1. Kandy-Ella arası bol yeşillikli, bol trenden sarkmalı tren yolculuğu

Sri Lanka adasının ortasında yer alan ülkenin kültürel zenginliğinin merkezi, dağlık ve ormanlık şehir Kandy'den meşhur ikonik mavi treni alarak Nuwara Eliya'ya 3 saat, ya da yola devam ederek Ella'ya dek 6 saat bir tren yolculuğu mutlaka Sri Lanka'da yapmadan dönmeyiniz listesinin başında yer almalı. Cesaretliyseniz trenin kapılarından ve pencerelerinden çokça sarkacağınız anılarınız ve bolca sarkmış fotoğraflarınızın olacağı kesin. Treni bu kadar özel kılan ise pencereden başınızı çıkarmadan bile sadece pencereden baksanız dışarıda göreceğiniz muazzam çay bahçeleri ve yeşilinin elli tonu. Tren ile ilgili daha detaylı bilgi için yukarıdaki başlıktaki linke tıklayabilirsiniz.

2. Nine Arch Bridge'te raylarda yürümek ve gelecek treni beklemek

Çay bahçelerinin ve yemyeşil ormanın içinde insanların doğayı güzelleştirdiği bir köprü bulacaksınız. Bu köprünün 9 kemeri olmasından dolayı Nine Arch Bridge olarak isimlendirilmiş. Köprü, Sri Lanka'nın koloni döneminde İngiliz mühendislerin danışmanlığında yapılmıştı. Ella'ya yakın Demodara'da bulunan bu köprünün üzerinden günde 6 defa tren geçmektedir. Trenin gelişini beklerken, raylarda yürümek ve eşsiz manzaranın içinde olmak Sri Lanka'da yapmanız gerekenler arasında geliyor.

3. Rice & Curry yemek

Sri Lanka mutfağı Hint mutfağına çok benziyor. Damak tadınız acıya dayanıklıysa ve acı seviyorsanız, Sri Lanka mutfağını çok beğeneceğinize emin olabilirsiniz. Meşhur milli yemeklerinin başında ise Rice & Curry yer alıyor çünkü Sri Lanka'da yemekler pirincin etrafında çeşitleniyor. Rice & Curry dediğimiz ise tabağınızda sade bir pilav tepesi yanında ise et, tavuk, balık veya sebzelerle servis edilmiş, genellikle acı biber, hindistan cevizi bazen ise soğandan elde ettikleri sambul dedikleri turşulandırılmış ezme soslarıyla lezzetlendiriliyor. Sri Lanka'da 15'ten fazla çeşit pirinç üretildiğini düşünürseniz, mutfaklarının pirinç odaklı olmasını doğal karşılarsınız. Sri Lankalılar günlerini hiç bıkmadan baharatları öğüterek, pişirerek geçiriyorlar. Herhangi bir sostan önce mutlaka az miktarda denemenizi tavsiye ederim çünkü acı sevseniz de Sri Lanka mutfağının acısı size fazla gelebilir. Acıdan yandığınız durumda su içmek yerine sade pilavdan yemeniz iyi gelebilir. Rice & Curry yerel restoranlarda veya otellerde sıklıkla açık büfelerde servis ediliyor. Sri Lankalılar yemeklerini çatal ve bıçaksız yiyorlar, yani parmaklarıyla. Ancak size istediğiniz zaman çatal veriyorlar tabii ki... Tercih size kalmış bu durumda... Sri Lanka'da yemeden dönemeyeceğiniz yemeklerin başında yer aldığı için hazırladığım listeme sadece Rice & Curry başlığı attım ancak Sri Lanka yemekleri için ayrı bir yazı yazacağım mutlaka.

4. Hindistan cevizi ağacında ipte sallanmak

"Sen Tarzan, ben Jane" diyerek biraz adrenalin yüklemek için hindistan cevizi ağacında ipte sallanabilirsiniz. Biz Dalawella'da bulunan Dream Cabana isimli yerel bir işletmede bu deneyimi yaşadık. Kişi başı 500 rupi (yaklaşık 15 tl) vererek, sırayla üç kez birkaç dakika süreyle ağaçta sallandık. Ağaç sahilde yer alıyor ve gün batımına doğru yaparsanız daha keyifli oluyor. İlk zamanlarda gelen misafirlere ücret talep etmeden başlatılan bu aktivite zamanla ilgi toplayınca ücretli hale getirilmiş. Dream Cabana konaklama ve restoran hizmeti sunan bir işletme. Sahipleri oldukça cana yakın ve misafirperver. Biz geri dönüş yolunda havaalanına giderken yol üstü durduğumuz için bize yıkanmak için herhangi bir ücret talep etmeden oda verdiler. Bu eşsiz deneyim de macera sever Sri Lanka seyahatçileri için yapmadan dönmeyiniz listenizde yer almalı.

5. Dambulla Mağara Tapınağı'nı ziyaret etmek

Altın Tapınak olarak da bilinen bu tapınak, Sri Lanka'nın en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağıdır. Bu mağara Kandy'nin 72 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Yukarı doğru çıkan merdivenlerin sonunda Gotama Buda ve hayatını anlatan mağara tablo ve heykellerini 5 ayrı mağara odasında inceleyebilirsiniz. Mağara duvar resimleri oldukça ilginç ve şeytan Mara ve Buda'nın vaazlarını tasvir ediyorlar. Budizm öncesi Sri Lankalıların bu mağaralarda yaşadıkları tahmin ediliyor. Şu anda tapınak ve dini eğitim merkezi olarak kullanılan bu komplekste bulunan Buda heykelleri, yatan Buda, Meditasyon yapan Buda ve ayakta duran Buda olarak üç farklı duruşta temsil edilmektedir. 5 mağara tapınağının dışında burada ayrıca Vişnu tapınağı bulunuyor ve bu da bize Hinduizm ile Budizm'in inançlarının birbirine karıştığını gösteriyor. Bu mağara odalarını fotoğraflarken (bu diğer Buda heykelleri için de geçerli tabii) heykelin yanında ya da heykele sırtınızı dönük bir şekilde poz vermemeniz gerekiyor. Bu Budizme saygısızlık olarak görüldüğü için ciddi cezaları olduğu belirtiliyor.

6. Sigiriya Lion Rock'a 1200 basamakla tırmanmak

Sri Lanka'nın en eski siyasi başkentlerinden biri olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan arkeolojik bölge, 370 metre yükseklikte bir kaya tabakasıdır. Erken Budist dönemde keşişlerce kullanılan mağara sığınakların bugünkü ününü Kral I. Kasyapa'nın burayı sarayı olarak kullanmasına borçludur. Sri Lanka kültürel mirasını incelemek isteyenler, bu ilginç kaya tabakasına 1200 basamak çıkarak erişebilir. Basamaklar başlamadan önce güzel bir bahçe terasından geçiliyor. Tırmanırken Aslan pençesi heykeli, Mirror Wall (Ayna Duvar) ve duvar resimlerini görebilirsiniz. Tırmanma süresi hızınıza göre değişiyor ama yaklaşık 45 dakika sürüyor. Tırmanırken sık sık maymunlarla karşılaşmaya hazırlıklı olun. Tırmanmaya başlamadan önce, Sigiriya Müzesine uğrayıp Sigiriya hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Tırmandığınızda ise, eski sarayın kalıntıları arasında yürüyerek, yemyeşil Sri Lanka manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

7. Ambuluwawa'daki kuleye bulutlar arası tırmanmak

Sri Lanka'da yükseklere çıkmaya devam diyorsanız, tırmanmadan dönmeyim dediğim bir yer de Ambuluwawa kulesidir. Kandy'e bağlı Gampola kasabasında bulunan bu gökyüzündeki beyaz kulenin etrafında Hindu tapınağı, Budist tapınağı, kilise ve cami yer almaktadır. Bu anlamda Sri Lanka'nın dini çeşitliliğini temsil eden bir bölge olarak önemlidir. 50 rupi ödeyerek bu uzun kuleye yükseklik korkunuzu bir kenara bırakmaya çalışarak tırmanabilirsiniz. İçerisi pek birşeye benzemese de dışarıdan mimarisi ve yüksekliğinden dolayı yemyeşil Sri Lanka'nın tadını çıkarabilirsiniz. Merdivenler hem içeriden, hem de dışarıdan tırmanmanız için sizi bekliyor olacak. Kimi zaman merdivenler o kadar dar ki, sırt çantanızın geniş olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sizi dar merdivenler sığmayabilir. Kuleye belli bir yere kadar normal araçla erişebilirsiniz ancak sonra mutlaka tuk tuk almanız gerekecek. Ya da yürürüm ben derseniz, yokuş tırmanmanız gerekecek.

8. Mirissa'daki Coconut Tree Hill'de fotoğraf çekmek

Coconut Tree Hill, Sri Lanka'nın güneyinde bulunan Mirissa'da yer alan hindistan cevizi ağaçlarının yer aldığı eşsiz bir manzara. Buraya Mirissa sahili sokağından 10-15 dakikalık bir tırmanış sonrası ulaşabilirsiniz. Öğle vaktinde gittiğimiz için inanılmaz sıcaktı. Ancak Mirissa denizini ve koyunu izlemek ve harika fotoğraflar çekmek için muhteşem bir yer. Her zaman açık ve giriş de ücretsiz.

9. Adanın güneyinde (Tangalle,Mirissa vb.) hiçbir şey yapmadan sahilde vakit geçirmek

Adanın kültürel mirasını gezdikten ve yüksek yerlere tırmandıktan sonra herkesin güzel sahillere yakın bir yerlerde dinlenmeyi hak ettiğini sanıyorum. Bunun için adanın güneyine geçerek Tangalle veya Mirissa sahillerinden birinde en azından birkaç gün konaklayarak ve hiçbir şey yapmadan bile vakit geçirerek kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bizim kaldığımız otel oldukça sakin ve güzel bir ortamı olan Good Karma Tangalle oteliydi. Yemekleri de en az ortamı kadar güzeldi.

10. Galle'un eski mahallelerinde dolaşmak, hediyelik eşya bakmak

Galle (Gol diye okunuyor çoğunlukla), adaya Portekizlilerin geldiği, 18. yüzyılda ise Hollandalılar tarafından medeniyet seviyesinin gelişmesiyle tarihsel öneme sahip bir Güney şehridir. Galle limanı ve şehir merkezinde sokaklarda dolaşarak, birbirinden ilginç hediyelik cicili bicili hatıra eşyaları satan dükkanlara dalabilirsiniz. Galle'da ayrıca sahilde yer alan tarihi deniz fenerini ziyaret edebilirsiniz.

11. Koloni mimarisi izinde gitmek

Portekiz, sonrasında Hollandalılar ve daha sonra İngilizlerin idaresinde kalan adada, mimari bir çeşitlilik için koloni mimarisinin izlerini Kolombo'dan başlayarak Galle'ye kadar sürebilirsiniz. Bu çeşitliliği görmek için gittiğiniz yerlerde binalara bakmanız yeterli olacaktır. Özellikle başkent Kolombo'daki Liman ve "National Museum" İngiliz mirasına örnek teşkil ederken, "Dutch Hospital" da Hollandalıların bir mirası olarak şehrin tarihini temsil etmeye devam ediyor.

12. Ayurveda ile spa

Ayurveda, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka'da uygulanmakta olan bir sağlık sistemidir. "Ayur" hayat veya hayat ilkesi anlamına gelen "ayus" kökenlidir, "veda" ise "bilgi" anlamına gelir. 2500 yıllık bir geçmişi olan Ayurveda'da vücudun sağlıklı olması için üç faktör vardır. Birincisi Vayu yani vücudumuzdaki enerji, ikincisi Pita yani vücudumuzun metabolizması ve iç ısısı, ve üçüncüsü ise Kapha, yani vücudumuzun ürettiği salgılardır. Bu üç faktör dengeliyse, vücudumuz sağlıklıdır; dengesi bozulursa hastalanırız. Buradan yola çıkarak Ayurveda masajları ile gezerek ve yorucu tırmanışlar yaparak bitkin düşen vücudunuzun dengesini sağlamak için kullanılan bitkiler ve yağların sizi şımartmasına izin verebilirsiniz.

Sri Lanka notlarımı yazarken sizlerden de gelecek öneri ve yorumları bekleriz...

#SriLankaTourism #EllaKandy #Ambuluwawa #Ninearchbridge #Dambulla #Sigiriya #Galle #CoconutHill #Ayurveda

290 views
15107369_10153974159415598_4052322808346960625_n
16508024_10155002472434458_2120307173929298739_n
12933020_10154082845499458_1276217349452624285_n
11116469_10153247520529458_829301096210781876_n
993638_10151514759780598_1633444238_n
315577_10150283308605598_1538531806_n
305220_10150283320950598_299163876_n
13606481_10154307071219458_5673880617635839946_n