• Değer Berkin

Bin Minareli Şehir - Kahire Gezi Rehberi

Updated: Feb 11


Mısır deyince,  eski Mısır medeniyeti, piramitler, papirüs, 2. Ramses, Firavun vs.  aklımıza geliyor.  Oysa bunun ötesinde bambaşka bir Mısır başkenti Kahire var ki, gidince insanı şaşkına çeviriyor. Öyle bir şehir ki Kahire, oradayken hemen kapılamadığın bir çeşit büyüye sonradan kapılıveriyorsun.

Bazı şehirler var, anında varır varmaz kalbinizi fetheder. Şehrin düzeni ve oradaki hayatın akışı sizi hemen sarıverir ama bazı şehirler var ki 'nereye geldim böyle' dersiniz ve bir şekilde üzerinizdeki etkisi sonradan giderek büyür.  İşte Kahire sonradan düşündükçe etkilendiğim şehirlerden biri oldu.  Kıbrıs gibi halen sakin olduğunu düşündüğüm bir yerden kalkıp kaotik, oldukça hareketli bir şehre giden herkes gibi, biz de ilk gün şaşkın bir şekilde şehri anlamaya çalıştık. Kahire'de ilk gün; gürültü, trafik, hiç durmaksızın araçlardan gelen korna sesleri, şehrin üstünü bir yorgan gibi örten sis dumanı, boyasız binlerce tuğladan apartman ve yerlerde atılı durumdaki çöpler karşısında, binalardan üzerimize bir ton tuğla düşmüş gibi kendimizi enkaz halde hissettik. Hiç abartı yok, gidenler bu konuda eminim hemfikirdir. 

Kuzey Afrika'nın  nüfus oranı bakımından en kalabalık ülkesi olan Mısır (2012 tahminiyle yaklaşık 90 milyon nüfusa sahiptir), bize Kıbrıs adasının Afrika'ya ne kadar yakın olduğunu hatırlatıyor. Çünkü Larnaka'dan Kahire'ye uçak ile sadece bir saatte gidilebiliyor.  Kısa uçak yolculukları sevenler için ideal bir destinasyon olduğu kesin.

Tarihte hep yerleşik hayata geçişlerin su kenarlarına olduğunu biliyoruz. Suyun toplumlardaki öneminin ve toplumlara hem zenginlik hem de hayat verdiğinin en güzel kanıtı ise Nil Nehri.  Dolayısıyla halen nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiş. 

Mısır'ın yaklaşık 7000 yıllık uzun bir geçmişi vardır. İlk medeniyetten bu yana birçok yönetim, ülke ve kavim gelmiş ve geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun bir vilayeti olmuştur. 1922'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmış ve 1953'te Cumhuriyet ilan edilmiştir. En son Arap Baharı diye adlandırılan 2011'deki Mısır Devrimi ile 32 yıl Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek görevini bırakmış ve 2013'te seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi bir darbe ile görevden alınmıştır.  Siyasi çalkantıların yaşandığı bir ülke olan Mısır, an itibariyle siyasi nedenlerden dolayı uğradığı turizm darbesinden kurtulmuş, gezginlerin herhangi bir risk altına girmeden rahatça gezebilecekleri bir yer haline dönmüştür yeniden.

Mısır'ın dünyadaki ilk en büyük medeniyete ev sahipliği yaptığını düşününce Mısır'daki ilk iki günümüzü, eski Mısır medeniyeti izini sürmeye ayırmıştık. İlk gün Mısır piramitleri izinde bir tur yaptık, ikinci gün ise kalabalık Mısır Müzesi'ni ziyaret ettik. Mısır piramitlerinde geçirdiğimiz günün detaylarına Mısır piramitleri izinde yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.  Mısır Müzesi ziyaretimiz hakkındaki yazıya ulaşmak için Mısır Müzesi yazısı için ise buraya tıklayabilirsiniz.

*****

Kahire'deki herhangi bir binanın yüksek bir yerinde durduğunuzda gördüğünüz muazzam İslam mimarisi ve duyduğunuz bin minareden gelen ezan sesleri, size bu şehre neden bin minareli şehir (Arapça: Madeenet el Alf Midhana) lakabı taktıklarını çok net anlatacaktır.

İSLAMİ KAHİRE

İkinci günün öğleden sonrasında, zamanda hızlı ileri sarıp 4000 yıl ileri gittik ve İslami Kahire bölgesini gezdik.  Kahire çok büyük bir şehir.  Kahire Mısır Müzesi'nin yer aldığı Tahrir Meydanı'nı merkez sayarsak, kuzeydoğu kısmı Downtown (Şehir Merkezi) bölgesi, doğuya gidersek İslami Kahire bölgesine ulaşırız. İslami Kahire bölgesinde Han El-Halili Pazarı bu bölgeyi gezmek için iyi bir başlangıç noktası olarak seçilebilir. Eski pasajlar arasında baharatlardan, antika eşyalara pek çok eşyanın satışının yapıldığı pazarda, pazarlık yaparak ilginç ürünler satın alabilirsiniz.  

Kahire'de yüzlerce geleneksel kahvehane ya da diğer adıyla "ahva" bulunmaktadır. Han El Halil'de Arap edebiyatının en büyük ismi olarak bilinen ve şu sıralar romanlarına fena halde sardığım Necip Mahfuz'un restoranı ve kahvehanesinde mola verebilirsiniz. Nargila (sheesha - şişa) içmek isteyenler için yine Necip Mahfuz'un uğrak yerlerinden olduğu söylenen neredeyse bölgenin neredeyse tarihi kadar eski 1773'te kurulmuş olan Fishavi kahvehanesinde de bir içecek molası verebilirsiniz. İşte biz de öğleden sonramızı tam da bu şekilde geçirdik.  

Kahire'nin en eski tarihi yerlerinden olan Al-Azhar Camii de bu bölgedeyken gezilebilecek yerlerden biri.  Al-Azhar hem Kahire'nin en eski camiisi hem de dünyanın yıkılmamış en eski üniversitesi.  Burayı gezmek bedava ancak bahşiş isteyecekler karşınıza çıkabilir, hazırlıklı olun.

Han El Halili'nin kuzeyinde bulunan Meydan Hussein'den Sharia al-Gamaliyya'ya doğru yürürseniz, içinde ortaçağdan kalma evler ve Memlüklere ait camii, kervansaray ve medreseler gibi pek çok tarihi mekanın bulunduğu işlek bir caddede yürümüş olacaksınız. Solunuzda Vikala al-Bazara isimli kervansarayı da görebilirsiniz. Kuzey surlarından günümüze dek yıkılmayan Bab al-Futuh ve Bab an-Nasr kapılarından geçerek Fatimid döneminden kalma surlarla çevrilmiş şehrin izlerini sürebilirsiniz. 

Güneye doğru gidince ise Beit el Suhaymi adlı üç evden oluşan eski Osmanlı evlerini kaçırmayın. Bu bölgede ayrıca Berkuk medresesi de yer almaktadır. 

Han El Halili'nin doğusunda ise Sharia Al Azhar'da sağa doğru ilerlerseniz Kuzey Mezarlığı (Ölüler Şehir)'na çıkarsınız. Burada Kayıtbay Camiisi yer almaktadır. 

Han El Halili'nin güneyinde ise Memlük Sultanı El Guri'nin mezarı, camiisi ve medresesi bulunmaktadır.  Güneyde tek yıkılmayan kapı ise Bab Zuveyla'yı görebilirsiniz. Güney minarelerinden en iyi Kahire şehir manzaraları garanti. Buradan ise Kayamiya Caddesi'ndeki kapalı çarşıya geçebilirsiniz.

Piramitleri görebilenler?

KAHİRE KALESİ ve MUHAMMED ALİ CAMİİ

Kahire Kalesi'nin bulunduğu tepe kireçtaşından olup en fazla turist çeken noktalarından birisi konumundadır.  Bu tepede Osmanlı döneminde inşa edilen Muhammed Ali (Mehmet Ali) Camii de kesinlikle görülmeye değer.  Tepeden bakınca harika bir şehir manzarası sizi bekliyor. Hatta havanın açık olduğu günlerde piramitleri manzaranın içinde görebilirsiniz. 

Kalenin güneybatısındaki İbni Tulun Camii'yi de gezebilirsiniz. Bu camii Kahire'deki diğer camiilerden biraz farklı çünkü hem en eski hem de Irak'taki Samarra Camii'den esinlenmiştir.  Bu caminin yanında ise Gayer-Anderson Müzesi bulunmaktadır. Müzede 16. yüzyıldan kalma  İngiliz tarzında dekore edilmiş evleri görebilirsiniz. 

OLD CAİRO - ESKİ KAHİRE BÖLGESİ

Bu bölge bir zamanlar Babil olarak biliniyordu ve  İslamın gelişinden itibaren Koptik Hıristiyan toplumunun bölgesi olarak kalmıştır. Hanging Church, mozaikler, yazılar ve Hıristiyan sanat eserlerini burada görebilirsiniz. Bu bölgeye Tahrir Meydanından metro alıp Mar Girgis istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.  İyi korunmuş, temiz bir bölge olarak güzel vakit geçirip dolaşabileceğiniz bir bölge. 

KAHİRE'DE BAŞKA NELER YAPILIR? * Ahva (kahvehane)'larda oturup kahve sipariş verirken sevdiğiniz tatlardan seçerek aromalı nargile (şişa) de istemeyi unutmayın.

*Giza Piramitlerinin en az birinin içine girmiş olmak için girin.

*Bir zamanlar Kleopatra'nın yolculuk yaptığı Nil Nehri'nde gezintiye çıkmak için felluka (yelkenli) kiralayın. 

* Kendinize duvara asmak için papirüs satın alın. Papirüs'ün nasıl yapıldığını anlatan papirüs dükkanlarına uğrayın. 

*Allstars Alışveriş Merkezine uğrayıp alışveriş yapın. 

*Zamalik bölgesindeki (Allstars AVM'de de var) Abou El Sid restoranında harika lezzetler deneyin. (Molehiya, Çerkez Tavuğu ve Bumbar... Kıbrıs mutfağına çok benzeyen tatları deneyin.)

* Mısırlı bir arkadaşınız varsa, Mısır misafirperverliğinin ve dostluğunun tadını sonuna kadar çıkarın :) 


249 views0 comments

Recent Posts

See All