• Değer Berkin

12 Ayda Festivallerle Devriâlem


Dünyanın neresine giderseniz gidin, insanlar eğlenmek, bir şeyleri kutlamak için bir araya gelerek keyifli aktiviteler yaparlar. Bu bir araya gelip kutlama bazen kültür ve sanat, bazen yeme içme odaklı, bazen özel bir günü kutlama, bazen ise dini inançlar temelinde gerçekleşiyor. Yöntem her ne olursa olsun hepsi de insanların birlikte keyifli vakit geçirmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Dünyanın değişik ülkelerinde, değişik zamanlarda gerçekleşen, dünya çapında ünlenen ve uluslararası noktaya gelen festivallerin isimlerini duymuşsunuzdur. Hatta bu festivallere katılanlara ya da katılmak isteyenlere de rastlamışsınızdır. Peki siz neden hayatınızın bir evresinde böyle bir festivale katılmayasınız, henüz katılmadıysanız tabii?

Bu tür festivallere katılmak isteyenler, öncelikle kalabalık ortamlarda bulunmaktan zevk almalı ve yüksek fiyatlardaki uçak biletleri ve konaklama seçeneklerini göz önünde bulundurarak erkenden planlar yapmalıdırlar.

Bu önemli detayda netsek hangi ayda hangi dünyaca ünlü festival olduğunu ve sizin ilginizi çekecek olanı bulma kısmına geçebiliriz. Her aya bir festival belirleyerek oluşturduğum bu liste sayesinde festivaller çerçevesinde gelin bir devriâlem yapalım.

OCAK AYINDA ÇİN Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali - Kuzey ÇİN

Dünyanın en büyük buz ve kar festivali, Kuzey Çin’de bulunan Rusya sınırına yakın Harbin’de, Ocak ayı içinde düzenlenmektedir. Soğuğa dayanamayanlardansanız hemen Şubat ayına geçin derim. Soğuğu seviyorsanız, okumaya devam…

Festivalde devasa buz heykeller, buz gibi soğuk şehri süslüyor.

Mavi kuşak denilen dünyanın en uzun ömürlü insanlarının bulunduğu bölgelerden biri olan bu soğuk yerde, Songhua Nehri’nde yüzmek de ömrünüzü uzatmak için yapılabilecek çılgın bir aktivite olabilir.

Kar oymacılığı ilk olarak bu bölgedeki balıkçılar tarafından başlatılmış. Şimdilerde sanatçılar eski tekniklere ek olarak, lazer kullanımı gibi yeni teknikler kullanarak şatolar ve kaydıraklar yaratıyorlar.

ŞUBAT AYINDA ABD Mardi Gras Festivali - New Orleans - ABD

Eğlence severler burada mı? O zaman bu festival tam size göre. Mardi Gras’ın kelime anlamı Şişman Salı. Bu sokak festivalinde insanlar çılgınlar gibi yiyor, içiyor, eğlenip sokaklarda dekorlu arabalarla (float) kostümlü geçitler ve maskeli balolar yapıyor. Bu festival, Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhizi'nin başlangıcından bir gün öncesinde yapılıyor. Büyük Perhiz boyunca yenilmemesi gereken ne varsa (et, süt, yumurta…) o gece yeniliyor. Zaten Mardi Gras’nın amacı da Büyük Perhiz öncesi elde kalan eti, sütü, yumurtayı tüketmekmiş. Hatta kelime kökenlerine ilgi duyanlar bunu sevecek: “karnaval” (Carnival) kelimesi latince “et” anlamına gelen "carne" kelimesinden geliyor.

New Orleans şehrini kuranlar ise Fransızlar, bu nedenle burası diğer Amerikan şehirlerinden oldukça farklı bir kültürel yapıya sahip. Karayip ve Latin Amerika’da yaşayan Avrupalıların yarattığı füzyon kültüründe bir şehir. Aynı zamanda Jazz müziğin doğum yeri olarak biliniyor. Jazz severler ise mayıs için uçak bileti bakabilirler. Zira New Orleans, mayıs ayında Jazz Festivali’ne evsahipliği yapıyor.

(*Önemli Not. Bu yıl (2019) Karnaval Mart başına sarkıyor.)

*Fotoğraf National Geographic'ten alınmıştır.

MART AYINDA HİNDİSTAN Holifest – HİNDİSTAN

Her yıl baharın gelişini kutlamak için düzenlenen ve dünyanın en renkli festivali olarak bilinen Holifest sırasında, milyonlarca insan toplanıp birbirlerine renkli boyalar, sular atarak şarkılar söylüyorlar.

Öncelikle ateş yakılıyor ve kukla şeytan yakılıyor. Hintliler yüzlerine Gulal adı verilen doğal yöntemlerle elde edilen renkli boyalar sürüyor, sonra ise birbirlerine boyalar atıp şarkılar söyleyerek, bir yılın yorgunluğunu üstlerinden atmak için çılgınlar gibi eğleniyorlar. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Festival boyunca Hint halkı bahçelerinde ve evlerinin önünde ateşler yakarak ölüler için dualar ediyorlar. Holi festivali kırgınlıkların giderilmesi, yeni insanlarla tanışma ve ailelerin birbirini ziyaret ettiği ve bölgeye özgü yiyeceklerin yenildiği renkli bir festival.

Hindistan gezisi sizin için de benimki gibi liste başı hayallerinizdense, mart ayında hem eğlenceli bir festivale denk gelip hem de bu gizem dolu renkli ülkeyi gezmiş olabilirsiniz.

* Fotoğraf Lonely Planet'ten alınmıştır.

NİSAN AYINDA TAYLAND Songkran - TAYLAND

Tayland'da yeni yıl kutlamalarına Songkran deniliyor. Songkran her yıl 13 Nisan'da kutlanıyor ve kutlamalar 16 Nisan tarihlerine dek devam ediyor. Songkran kelimesinin Sanskritçe anlamı değişim demektir. 1 Ocak resmi yeni yıl olarak kutlansa da Tayland'da 13 Nisan geleneksel su festivali niteliğinde dünyanın birçok yerinden insanı Tayland'a çekiyor.

Sırılsıklam olacağınız garanti olan bu eğlenceli festival sırasında su tabancaları ve kovalar kullanılıyor. Gidenlerin su geçirmez çantalarını da yanlarında götürmeyi unutmamaları gerekiyor çünkü bu festivale gidip de kuru kalabilen olmamıştır. Budizm anlayışı temelinde Songkran'ın gerçek anlamı yeni yıla girerken arınma ve temizlenme olarak düşünülmelidir. Zira uzakdoğu kültürlerinde yeni yıla girerken mutlaka temizlenme ve arınma ön plana çıkıyor. Bizdeki bildiğimiz bayram temizliği gibi.

*Fotoğraf Lonely Planet'ten alınmıştır.

MAYIS AYINDA SRI LANKA

Vesak (KOLOMBO, SRI LANKA)

Vesakha veya Buda'nın doğum günü olarak da bilinen geleneksel Budist tatil günüdür. MÖ 4. ve 5. yüzyıllarda yaşamış öğretileri ile dünyaca bilinen Guatama Buda'nın doğumu, ruhsal olarak aydınlanmasını ve ölümünü anmak için düzenleniyor.

Bu dini tatil dünyadaki tüm Budist ülkelerde yer alıyor ancak tarihleri ülkeden ülkeye değişiyor. Sri Lanka mayıs ayında dolunayın başladığı gün kutluyor ve dünyaca bilinen en iyi Vesak kutlaması burada gerçekleşiyor. Festivalde renkli ışıklar ve resimlerle kaplanmış devasa toranalar Jataka masalları ve Buda'nın hayatını anlatan hikayeleri tasvir ediyor.

Sri Lanka gidenlerin büyülenip döndüğü ülkelerden biridir. Böyle bir festivale gidişinizi denk getirmek de hiç fena olmaz bence.

Görsel, Culture trip sayfasından alınmıştır.

HAZİRAN AYINDA RUSYA Beyaz Geceler – Saint Petersburg

Dünyada hakkında romanlar yazılan şehirlerden biri de hiç kuşkusuz St. Petersburg’dur. Dostoyevski’nin Beyaz Geceler romanındaki romantik St. Petersburg şehrine gidişinizi haziran ayına denk getirmekle Beyaz Geceler festivalinin tadını doyasıya çıkarma imkanı bulabilirsiniz.

Beyaz Geceler sadece St. Petersburg’da gerçekleşmiyor. Birçok kuzey şehri bu coğrafik olaya tanıklık ediyor ancak hiçbir şehirde beyaz geceler bu denli şiirsel ve romantik bir hal almıyor. St. Petersburg, yüksek bir enlemde bulunduğu için bu dönemde güneş ufuk çizgisinin altına inmiyor ve gece ile gündüz ayırt edilmiyor. Bu durumda yetkililer şehri aydınlatma ihtiyacı bile duymuyorlar. Doğal aydınlanma var, ne de olsa. Hayal edebildiniz mi?

Üstüne üstlük, Beyaz Geceler Festivali kapsamında ünlü Mariinski Tiyatrosu’nda her akşam sahne alan performansları ve konserleri izleyebilirsiniz. Özellikle “Stars of the White Nights” için giriş biletlerini haftalar öncesinden biletler tükenmeden satın almalısınız.

Bir de tabii “Scarlet Sails” var. Kırmızı yelkenliler Neva nehri üzerinde süzülürken arkada havai fişekler ile muhteşem bir görüntünün içinde olacağınız kesin.

TEMMUZ AYINDA İSVİÇRE Montreux Jazz Festivali Kanada’daki Montreal Jazz Festivali’nden sonra dünyanın ikinci büyük Jazz festivali her yıl İsviçre’de Cenevre gölü sahillerinde Montreux kasabasında gerçekleşiyor. Müzik severler için bu ideal festival hakkında bilgi edinmek ve bilet satın almak için resmi sitelerini ziyaret edin derim. İsviçre, ziyaret etmek istediğiniz ama bir türlü gidemediğiniz bir ülkeyse, ya da tekrar gitmek için bahane arıyorsanız, ziyaretinizi bu tarihlere denk getirip bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

AĞUSTOS AYINDA İSPANYA Domates Festivali Orijinal ismi “La Tomatina” olan festival İspanya’nın Bunol şehrinde her yıl ağustos ayının son Çarşamba gününde gerçekleşiyor. Rivayete göre bir belediye başkanını protesto etmek isteyen kişilerin domates atmasıyla başlayan bu festival bir dönem yasaklansa da tekrardan domastes savaşı şeklinde gerçekleşmeye devam etmiş.

Valensiya şehrine yakın olan Bunol’daki festivale katılım ücretli. Buraya gitmişken Valensiya şehrini de gezmeden dönülmemeli bence. Üstünüz başınız domates olsun sorun olmaz yeter ki eğlence olsun derseniz uçak biletlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Görsel, Milliyet tatil sayfasından alınmıştır.

EYLÜL AYINDA İNGİLTERE Londra Moda Haftası Festivali Hiç moda defilesi izlediniz mi? Moda severler, Londra seyahatinizi Londra Moda Haftası Festivaline denk getirmeye ne dersiniz? Giriş biletlerinizi resmi internet sitesinden alabileceğiniz Londra Moda Haftası Festivali'nde modayı dolu dolu yaşayıp, yeni trendler hakkında bilgiler edinebilirsiniz.“London Fashion Week Festival” dört gün süren defileler, tasarım alışverişi ve moda endüstrisi hakkında konferansların olduğu bir festivaldir. Londra Moda Haftası moda endüstrisindeki profesyonellere özel yapılıyor. Bu haftanın ardından gelen haftasonunda ise yani Londra Moda Haftası festivalinde tüketiciler bilet satın alarak festivale katılabiliyorlar. 5 yaş üzeri çocuklar da defileleri ailelerinin yanında izleyebiliyorlar. Tüm detaylar için resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

EKİM AYINDA ALMANYA Oktoberfest - MÜNİH

Münih şehrini Ekim festivali yani bilinen ismi Oktoberfest ile özdeşleştirmeyen yok galiba. 2 hafta süren bu festivalin özelliği tabii ki biradır. Münih Belediye Başkanı kocaman ahşap bir bira fıçısına çeşme takar ve festival başlar. Bira en bilinen özelliği olsa da festivalin başlangıcının hikayesi aslında Bavyera Prensi ile Saksonya Prensesinin evlilik yıldönümünü kutlamasına dayanıyor. 1810 yılında yapılan evlilik kutlaması, zaman içinde özel üretim biralarla kutlanan bir etkinliğe dönüşür.

Bu festivale çocuklu da katılabilirsiniz. Festivalde çocuklar için lunapark ve birçok etkinlik de yer almaktadır.

Münih’e gitmişken meşhur kale Neuschwanstein’a da uğramak isteyeceğinizden eminim.

Görsel, National Geographic sayfasından alınmıştır.

KASIM AYINDA MEKSİKA Ölüler Günü Festivali

Latin Amerika ülkesi Meksika, sizin de rüya tatilinizi oluşturuyorsa, hem Azteklerin ülkesini ziyaret etmek hem de deniz tatili yapmak ne güzel olurdu ne dersiniz? Ama bir de festival ekleyelim derseniz işte Meksika tatilinizi hemen kasım başına planlayalım derim.

Ülkenin başkenti Mexico City, Ölüler Günü Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Şu yazımı yazdığım sıralarda haberlerde bolca karşılaştığım Meksika Ölüler Günü Festivali 1 Kasım’da geçit töreni ile başlayıp 2 Kasım’da son buluyor.

Şehrin meşhur Reforma Bulvarı civarında durup yürüyüşe katılanların giydiği iskeletleri andıran rengarenk kıyafetli ve maskeli geçit törenini izleyerek, Meksikalıların Hispanik dönem öncesine dayanan ve ölülerin yeryüzüne geri döndüğü efsanesinden yola çıkarak yaptığı kutlamalara tanıklık etmiş olabilirsiniz.

ARALIK AYINDA TÜRKİYE

Mevlana Rumi Festivali - KONYA

Her yıl 17 Aralık haftasında Şeb-i Arus kutlamaları çerçevesinde, Mevlana Celaleddin Rumi ölüm yıldönümünde anılıyor. Rumi'nin dünyadan göçü için ağıt yakılmıyor aksine sevgilisine kavuştuğu gün olarak kabul görüldüğü için kutlanıyor. Alçakgönüllülük, tevazu, tolerans gibi bilgelik erdemlerini temsil eden hayatı ve mesnevi isimli eseri ile sevilen Mevlana Rumi, Allah ile müzik ve dans aracılığıyla iletişime geçilebileceğine inanmıştır. Beyaz giysiler eşliğinde olduğu yerde dönen dervişler, kutsal müzik eşliğinde Rumi'nin ebedi ruhunu kutlarlar.

Bir milyondan fazla insan her sene tüm dünyadan Konya'da gelip bu kutlamalara katılmak için buluşuyorlar.

****

Her ay sizi başka bir ülkedeki değişik festivale sürükleyen bu yazıyı okuyup bitirdiyseniz, şimdi söz sizde... Sizin gitmek istedikleriniz ya da önceden katıldığınız festivaller neler?

#beyazgeceler #montreuxjazzfestivali #İsviçre #ÖlülerGünü #Meksika #Konya #Mevlana #Bunol #Oktoberfest #Münih #Çin

245 views
15107369_10153974159415598_4052322808346960625_n
16508024_10155002472434458_2120307173929298739_n
12933020_10154082845499458_1276217349452624285_n
11116469_10153247520529458_829301096210781876_n
993638_10151514759780598_1633444238_n
315577_10150283308605598_1538531806_n
305220_10150283320950598_299163876_n
13606481_10154307071219458_5673880617635839946_n