• Değer Berkin

Cennetten bir parça EL NİDO...


Şu an çalıştığınızı varsayarak, gözlerinizi kapatıp, kendinizi nerede, ne yapıyorken hayal ettiğinizi sorsam, çoğunuzdan alacağım yanıtın ete kemiğe bürünmüş şeklidir El Nido.... Kendinizi, bilgisayarınızın masaüstüne çalışırken sizi hayallere daldırması için koyabileceğiniz tarzda manzaraların içinde bulacağınız yerdir El Nido... Hani palmiye ağaçları ve bembeyaz kumsallar, tepede yakıcı güneşin önüne bir bulut geçince sevinirsiniz, tropik hava, tropik meyveler ve bir şezlongda, hatta daha doğal olsun sadece bir havlu sermiş kumsala serilmişsiniz, elinizde ise tropik meyvelerden bir kokteyl veya sadece bir hindistan cevizi, içinde suyunu içiyorsunuz... Bu hayalin gerçek olmasıdır El Nido...

Şahsen çok fazla yüzen ve su sporları yapan aktif bir seyahatçi olmamama rağmen Pasifik Okyanusu'nda yüzmek fikri hep cazip gelmiştir. Milyon çeşit balık görebileceğiniz bu muhteşem sulara dalıp deniz yaşamının renkli dünyasına hayranlıkla bakacağınız, mercan resifleri ve beyaz sahillerin uzun uzadıya adayı kapladığı tabir yerindeyse cennetten bir parçadır işte El Nido... Uçağımız indiğinde dudaklarımızdan dökülen ilk cümleler: "Nereye düştük, cennete mi düştük?" olmuştu. 10 günlük Filipinler seyahatimizin son durağı olarak Filipinler'de yeşilin maviye çaldığı berrak tertemiz sularda, adalarda yüzme ve sahillerde miskinlik yapma hayalimi gerçekleştirmek üzere Palawan adasının en kuzeyinde yer alan El Nido'ya uçtuk.

Palawan adası, Filipinlerin 7,701 kusur adasından sadece bir tanesi. Palawan 450 km uzunluğunda ve sadece 50 km genişliğinde ince uzun bir ada. El Nido kasabası, karstik kireç kayalarıyla, büyüleyici lagünlerı ile, aniden karşımıza çıkan sürpriz sahilleriyle bizi büyülerken, ne kadar mucizevi güzellikleri olan bir gezegende yaşadığımız konusunda düşüncelere daldırtan türde bir yer oldu benim için.

EL NİDO'YA NASIL ULAŞIRIM?

El Nido'ya havayolu ile ulaşmak mümkün. Cebu ya da Manila şehirlerinden El Nido'ya uçuşlar düzenleyen şirketin ismi Air Swift. Air Swift'in kendi web sayfasından online rezervasyon yapabilirsiniz. Biz, El Nido'ya Cebu'dan uçtuk. Dönüşümüz ise El Nido'dan Manila'ya oldu. Kıbrıs'a eve dönüşümüz ise Manila'dan oldu.

Cebu Mactan Adası'ndaki havalimanından yaklaşık bir buçuk saatlik bir uçuşun ardından El Nido havalimanına varılıyor. Minicik ve şirin bir havalimanına sahip olan El Nido'da kalacağınız yere ulaşmak için havalimanının dışında dizili bir şekilde bekleyen tricycle dedikleri üç tekerlekli motosikletleri bulabilirsiniz. Bildiğiniz türden taksi yok. Taksi olarak her yere bunlarla gidebilirsiniz.

NEREDE KALINIR?

El Nido'ya öğlen 12.55'te vardık. Aldığımız "tricycle"a eşim Levent ve ben, 4 yaşındaki kızım Mila ile 7 yaşındaki oğlum Miran, ve iki de bavul ile sığışarak Country Inn El Nido isimli otelimize doğru yola koyulduk. Nisan sonuydu ve artık kurak mevsim başlamış olduğu için hava inanılmaz sıcaktı. Corong Corong sahiline çok yakın bir mesafede yer alan uygun fiyatlı bir otelde konakladık. Kalacak yer konusunda tavsiye isteyenlere şunu belirtmeliyiz ki iki çeşit kalacak yer var ve aradaki fiyat uçurumu inanılmaz. Anladığımız kadarıyla lüks oteller de var ancak son derece pahalılar. Bizim kaldığımız uygun fiyatlı bir oteldi. Corong Corong sahil kısmında bizim kaldığımız gibi birçok uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz. Amaç zaten lüks bir otel değil, cennette kalacak bir yerdi bizim için. Otel personeli son derece misafirperver ve çok ilgiliydi. Kahvaltı ve yemekleri de güzeldi.

Otele vardığımızda resepsiyondaki kadın bizi 24 saat süren salgın bir virüse karşı uyardı. Dışarıdan su içmeyip, şişe sularını içmemiz, ve deniz mahsüllerinden kaçınmamız konusunda uyarıldık. Sanırım bu virüs zaten sadece El Nido'da değil, Kıbrıs'ta ve Türkiye'de de aynı anda yayılmıştı o dönem. İsmi nedir virüsün bilmiyorum, belki farklı bir şeydir ama semptomlar aynı: ateş yok sadece ishal ve kusma. Otelde kalan diğer yabancılarla konuştuğumuzda onlarda herhangi bir sıkıntı olmadığını öğrendik. Hepsi şanslılardı. Ama biz şanssızlardan olduk. Eve dönüş yolunda bu virüse tüm ailece yakalandık. Kıbrıs'a yaptığımız 24 saatlik yolculuğumuzu virüs ile beraber gerçekleştirdik.

Tabii ki böyle bir virüse evde otururken de buluşabilirsiniz ama seyahat ederken ve çocuklarla birlikteyken bulaşınca daha bir sıkıntı oluyor. Ateş, halsizlik ve çok aşırı kontrolsüz durumlar yaşamadık. Ama dönüş yolunda indiğimiz her havalimanında çocuklar kusunca temizlikçileri çağırıp utanarak yerleri temizletmek zorunda kaldık. Kıbrıs'a vardığımızda gerçekten 24 saatlik virüs hükmünü almış ve hepimiz iyileşmiştik.

LAS CABANAS

Bu kadar hasta hasta seyahat etme konuları yeter sanırım. Cennetten bir parça El Nido adasını anlatmaya geri dönecek olursak, vardığımız ilk günün öğleden sonrasında Las Cabanas sahiline giderek çocuklarla deniz keyfi yaptık. Sahilde miskin miskin yattık. Berrak tertemiz sularda yüzdük. Un gibi olan kumlarda oynadık. Güneşin ufuk çizgisinden batışını izledik. Sonra ben deyim mor siz deyin mavi saatler başladı. İnanılmaz bir ışık gösterisiyle günü kararttık.

EL NİDO TURLARI

Ertesi sabah Corong Corong sahilinden kalkan küçük bir tekne alıp, özel bir tur yaptık. El Nido'da A, B, C ve D olarak ayrılan ve değişik sahil ve lagünlere götüren turlar var. Biz özel bir tur alarak kendi gitmek istediğimiz noktaları belirleyip "combo" tur yaptık. Belirlediğimiz noktalar: Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Helicopter island, Hidden Beach ve Commando Beach idi. Bir günde teknemiz ile hepsine gidebildik. Lagünlerde kayak yaptık. Öğle yemeği için ıssız bir adada durup, teknede barbekü ile pişen "Maya Maya" balığımızı afiyetle yedik. İnanılmaz lezzetli sarı renkli minik karpuzları ve minik tatlı muzları da ara öğünde çocuklarla bayıla bayıla tükettik.

Küçük Laguna girişte özellikle yüzme bilmek ve iyi yüzücü olmak bir avantaj. Çünkü derin sulardan yüzmek yorucu ama yüzmenin ödülü minik bir delikten içeri girdikten sonra; ta-tam işte cennettesiniz.

Büyük Lagün'de ise kayak yaparak mağaraların arasından geçtik. Kimsenin olmadığı yerlere doğru ilerledik. İnanılmaz bir deneyimdi.

Endonezya ve Tayland'a alternatif olarak seçebileceğiniz bir destinasyon kesinlikle. Hatta saydığım bu ülkelere nazaran hem doğa güzellikleri hem de yerellerin size karşı tutumu açısından çok daha bakir ve doğal bulduğumu her fırsatta vurgulamaktan kaçınmadığım bir yer. Balayı çiftleri için de ideal, su sporları sevenler için de... Biz cennette sadece bir buçuk gün geçirdik ve şimdi bulunduğum yerden artık El Nido bir hayal olarak değil beni gülümseten güzel bir anı olarak aklıma düşüyor.

#ElNido

141 views0 comments