• Değer Berkin

Bavulumda minimalizm


Son yıllarda kıyafet, ayakkabı ve aksesuar alışverişlerinde"minimalist" bir yaklaşıma kaymaya çalışıyorum. "Sade bir yaşam, az eşya ve çok deneyim" tarzında bir düşünceden yola çıkarak bunu bir alışkanlığa dönüştürmeyi hedefliyorum. Bu doğrultuda eşim Levent'in seyahat mottosu olan "hafif bavul" (Light-travelling) yapmaya özen gösteriyorum. Uygun fiyatlı uçak biletlerinde genelde kabin çantamızla seyahat ederek, hem bileti daha uygun fiyata getiriyor, hem de zamandan kazanarak bavul bekleme derdinden kurtulup gittiğimiz şehri hemen keşfe başlayabiliyoruz.

Yolculuğa çıkmadan önce bavul hazırlama kısmı, kısmen eğlenceli kısmen stresli geçer, ancak seyahatten dönünce içi kirlilerle dolu bavulları boşaltmanın eğlendirmediği kesin. Biz gelin kirli çamaşırlarımıza değil işin eğlenceli kısmına bakalım.

Minimalist bir bavul nasıl hazırlanır? İşte benim üzerinde çalıştığım olay. İki çocukla yapılacak bir seyahate minimalist bir şekilde yüklerini en aza indirgeyerek nasıl çıkılabilirsiniz?

1. Gidilecek yerin ilk önce hava durumu tespit edilmeli:

En önemli kısım ve ilk adım kesinlikle gideceğiniz bölgede, gideceğiniz zaman sizi nasıl bir hava durumu bekliyor öğrenmek için hava tahminlerine göz atmak olmalı. Bunun için tahminleri doğru çıkan accurate weather kullanılabilir.

2. Götüreceğiniz bavulları belirleyin:

Her seyahatseverin evinde, seyahatte kolaylıkla kullanabileceği sağlam bir bavulu olmalı. Bizim gibi kabin çantası olarak bavulunuzu uçağa vermeden yanınızda istiyorsanız, bavulunuzun boyutlarının yaklaşık 55x40x20 cm olması gerekiyor. Bu ölçüler havayollarına göre değişiyor. Bunun için şu linke tıklarsanız hangi havayolu ne boyutta bavulu kabine kabul ediyor, görebilirsiniz.

Biz genellikle 2 çocuk 2 yetişkin olarak iki kabin çantası ile seyahat ederiz. Kızım ile ben bir bavulu paylaşırken, oğlum ile eşim ikinci bavulu paylaşır. Kış seyahatlerimiz kısa süreli olduğu için bu bavullar bize yetiyor. Tropikal iklimli bölgelerde ise yazlık kıyafetlerin çok yer tutmaması bize yine iki bavul ile seyahat etme imkanı veriyor.

3. Bavula yerleştireceklerinizi belirleyin:

Her güne bir kıyafet mantığıyla yola çıkıp bunu daha aza indirgemenin en pratik yolu uygun renklerle kombinler oluşturmak. Sıcak iklimi olan bir ülkeye gidilecekse yazlık kıyafetler az yer tuttuğu için daha fazla üst konulabilir.

En az iki, en çok üç ayakkabı götürmek bence ideal. Ayakkabılarınızın rahat olduğundan emin olmalısınız. Mutlaka bir çift sandalet/ terlik (flip flop olabilir) götürmelisiniz. Kışın bunları banyodan sonra veya otel odasında kullanabilirsiniz, yazın ise kumsalda veya tropik yerleri gezerken kullanırsınız. Spor ayakkabınızı da almak uzun yürüyüşler gerektiren yerlerde rahat etmenizi sağlar. Gece dışarı çıkanlardansanız, gece kullanacağınız bir çift şık ayakkabı da bavula konabilir. Kışın ise çizme veya bot alacaksanız, bunları yolculuk sırasında giymeniz, bavulunuzu hafifletmiş olur.

Çocuklar için ise sizin koyduğunuz her güne bir kıyafet veya bir kombin olayını ikiye katlamalısınız. Çocukların her gün için bir yedeği olmalı, özellikle küçük çocukların. Uzun süreli yolculuklar için sıkışırsanız otellerin kuru temizleme hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Çocuklarınız küçükse ve otel havlularını kullanmayı tercih etmezseniz, onlara küçük boy ince bir havlu koyabilirsiniz.

Az yer tutan bir plaj çantasını bavula koymayı da ihmal etmeyin, eğer gideceğiniz ülkede deniz tatili yapacaksanız . Kozmetik ürünlerinizi de en aza indirgemenizde fayda var. Oteldeki şampuan veya sabunu kullanmak kısa bir süre için size sıkıntı vermez bence. Diş fırçası ve en küçük boydaki bir diş macunu, deodorant ve tarak kozmetik çantanıza almayı unutmamanız gerekenlerden. Özel kullandığınız ve mutlaka götürmeniz gereken şampuan varsa bunu minik tüplere aktarmanızda fayda var. Ben genellikle toka almayı unutanlardanım. Siz bir toka atıverin çantanıza.

Karlı bir ülkeye gidilecekse, mutlaka çocuklarınıza kar kıyafeti de koymalısınız. Yün sıcak tutan termal çorapları ve içlikleri de eklemeyi unutmayınız.

4. Bavulunuza yerleştirme:

Elbise dolaplarında butiklerdeki gibi özenli ve düzgün dürülmüş kıyafetleri olan insanlara hep imrenmişimdir. Bu insanların bavulları da öyledir mutlaka. Benim öyle bir iddiam asla olamaz. Ama kıyafetlerin daha az yer tutması için uyguladığım bir yöntemim var. Tüm kıyafetleri katlamadan sermeye çalışırım bavula. Ne kadar az katlarsam, o kadar ince olur ve az yer tuttuğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kıyafetleri üst üste düz bir şekilde koyarım. Gideceğiniz yere ulaşınca geceyse ve hemen yatılacaksa, pijamaları en üste koyarım.

Bavula ayakkabılarınızı çift olarak değil poşetlere ayrı ayrı yerleştirmeniz bavulda yer kazanmanızı sağlar.

İç giyimleri ise bavulun görünmeyen iç gözüne koymayı tercih ederim. Bavulu açtırmak isteyen bir memur olursa ona iç çamaşır sergisi yapmamak adına...

Plaj çantanıza kozmetik ürünleri de koyabilirsiniz. Belki hem fondoten hem de güneşten koruyan bir krem kullanabilirsiniz. Kozmetik çantanıza takı, tarak, toka ve minik tüplere doldurabileceğiniz şampuanları ve yukarıda bahsettiğim olmazsa olmazları yerleştirebilirsiniz. Erkekler için de tıraş malzemeleri bu çantaya eklenebilir.

Çocuğunuz henüz bezden kesilmemişse ve gideceğiniz yerden bez almak yerine götürmeyi tercih edenlerdenseniz, bezleri dilerseniz naylonlara geçirip bavulda ayrı ayrı aralara serpiştirebilirsiniz. Dönüşün bezler bitip bavulda açılan yere gittiğiniz yerden alacağınız hatıra eşyalarını veya çocuklara alacağınız minik oyuncakları yerleştirebiliriz.

Süt içmeden uyumayan çocuklarınız varsa, yanınıza tek kullanımlık sütlerden alabilirsiniz. Bebekli bir seyahatte ise, bebeğinizin içtiği toz süt ve biberonları ayrıca yedek emzik de almanız gerekecek. Biberonları yıkayabilmek için (eğer mutfaklı apartman evde kalmayacaksanız) ince bir sünger ve minik bir tübe konulmuş deterjan da yanınızda götürmelisiniz.

5. Yanınıza bir sırt çantası

Elbette yanınıza alacağınız bir sırt çantanız olmalı. Sırt çantanızda çocuklar için yedek kıyafetten tutun acil ve kolay erişim için gereken ne varsa bulundurabilirsiniz. Bu çantayı ben uçakta koltuğumun altında tutmayı severim.

Bu çantada neler mi olur?

Pasaport, tüm bilet, otel, ulaşım ve gezilecek yerler için yapılan rezervasyonların çıktıları, okumak için bir kitap, gidilecek yer hakkında havaalanından aldığınız bir kılavuz kitap, bir kalem ve not defteri, çocuklara yeni oyuncak, ıslak mendil, kağıt peçete, atıştırmalık birşeyler, herkese birer hırka ve tabii ki para cüzdanımız... Ben götüreceğim ilaçları genelde yanımda tutmayı tercih ederim. Uzun yolculuklarda özellikle, alerji ilacıma, ağrı kesicime ve çocukların burun spreylerine kadar mutlaka kolay erişmek için yanımda taşırım. Herhangi bir kaza, çizik veya ayakkabı kesiklerine karşı ayrıca yara bandı bulundururum.

Çocukların su mataralarını da yanımızda tutarız mutlaka. Çocuklar olur olmadık yerde susadım krizine girebilirler. Mesela pasaport kontrolünde veya bir terminalden ötekine koşarken...

Bir de sakız bulundurmaya çalışırım. İnişlerde ve kalkışlarda sakız çiğnemek kulaklarınızın basınç yemesini hafifletiyor. Küçük çocuklarda ise onlara iniş ve kalkışlarda ya biberon ya da emzik vermek aynı işlevi görüyor.

Çocuklar yeterince büyümüş ve çanta taşıma sorumluluğuna ulaşmışlarsa onlara içinde kalem boya, aktivite veya okuma kitabı gibi çok ağır olmayan şeyleri koyabileceğiniz birer sırt çantası verebilirsiniz.

Kış tatiline gidiliyorsa sırtçantanıza atkı, bere ve eldivenleri koymanızı tavsiye ederim. Kış ülkesine varınca iner inmez hemen atkı bere ve eldiven kombininize ihtiyacınız olabilir.

Bir de şal bulundurmaya çalışırım. Yazın ince, kışın ise kalın bir şal. Bu uyuyan çocuğu örtmek için de kullanılabilir. Çocuk için ayrı battaniye almanıza gerek kalmaz.

Ayrı bir çantada ise fotoğraf makinesini taşırız.

İki çocuklu bir aileyiz ama uzun zamandır tek çocuk arabası ile seyahat ederiz ve çocuklar arada kavga da etseler dönüşümlü oturmaya razı olurlar. Oğlum artık büyüdüğü için sadece kızım daha sık bu arabayı kullanıyor.

6. Yolculuk sırasında ne giymeli?

Yolculuk sırasında olmazsa olmaz rahat bir jeans pantalon ve bir üst ama bir de hırka olmalı ki uçakta özellikle uzun yolculuklarda üşümeden uyuyabilmenize imkan vermeli. Her ne kadar da sıcak iklimli bir ülkeye seyahat ediyor olsanız da, uçakta üşüme riskiniz hep var. Ben genelde spor ayakkabılarla seyahat etmeyi tercih ederim. Ancak eğer gideceğim yer kış ise en rahat ve en hafif botlarla seyahat ederim. Kesinlikle sandalet veya açık ayakkabı giyilmemeli uçakta. Ayaklarınız donabilir, benim gibi çok üşüyenlerdenseniz.

Çocuklara ise eşorfman giydiririm. Gece yola çıkılacaksa, eşorfmanlarla onları yatağa yatırırım ve üstlerini değişme olayı yapmadan yola öyle çıkartırım.

****

Peki ya siz bavul hazırlarken nelere dikkat edersiniz? Mutlaka yanınızda götürmeniz gerekenler neler olur? Büyük ve ağır bavullarla mı seyahat edersiniz yoksa hafif ve küçük bavullarla mı?


337 views
15107369_10153974159415598_4052322808346960625_n
16508024_10155002472434458_2120307173929298739_n
12933020_10154082845499458_1276217349452624285_n
11116469_10153247520529458_829301096210781876_n
993638_10151514759780598_1633444238_n
315577_10150283308605598_1538531806_n
305220_10150283320950598_299163876_n
13606481_10154307071219458_5673880617635839946_n