• Değer Berkin

ALTUĞ GALİP... Kıbrıs'tan bir Instagram Influencer ile Seyahat Üzerine


Her şeyin, paylaştığı bir 'anahtarlık' fotoğrafı ile başladığı sonrasında ise dünyada pek az kişinin bu unvana sahip olduğu “Instagram influencer”lığına dönüştüğü bir yolculukta, unvanı kapsamında davet aldıkça dünyayı dolaşıp ilham veren büyülü manzara fotoğrafları çeken bir Kıbrıslı Türk var, bu hafta “Gezenler Güzelleşenler” söyleşi dizisinde. Girne’nin bilindik simalarından biri o aslında, ama Instagram dünyasında dünya çapında bilindik bir isim. Altuğ Galip’ten (@kyrenian) bahsediyorum.

İlk kez onun ödül aldığı bir fotoğrafa bir gazetede rastlamış, fotoğraftaki manzaradan etkilenip oranın neresi olduğunu araştırmıştım. Ödül alan o fotoğraf Fransa Normandiya bölgesinde yer alan Mont Saint Michel'di. O fotoğraftan aldığım ilham Mont Saint Michel'i geçen sene ziyaret etmeme kadar gitti.

Bir sonraki seyahat programından evvel, vakit ayırıp benimle söyleşi yapmayı kabul etti. Siz “gezelim güzelleşelim” okurları için onu soru yağmuruna tuttum. Şu anda Sri Lanka'da bulunan ve bugüne kadar 53 ülke gezen Altuğ, güzel sohbeti ve samimi anlatımıyla sorularımı özenle yanıtladı. Buyrun söyleşi zamanı:


S. Sen bir “Instagram Influencer” olarak biliniyorsun. Bu konuyu bize biraz anlatabilir misin? Tam olarak ne demektir bu?

“Instagram influencer” demek instagramda etki edebilen kişiler demektir. 2010 yılında ilk kez fotoğraf paylaşmaya başladığım zamanlarda, instagramda henüz ne Tarkan vardı ne de Justin Bieber vardı. Hatta (Instagram’ın kurucusu) Kevin Systrom ilk kez Instagram aplikasyonu yaptığında seni aradı galiba diye arkadaşlar hep benimle şaka yaparlar. Sonrasında Kore, Kanada, Endonezya gibi ülkelerden fotoğrafçılarla bir araya geldik. Birlikte projeler derken bu fotoğraf ağı genişledi ve gelişti.

S. Peki ilk kez nasıl instagramı farkettin?

Ben o dönemler Farmville oyununu oynuyordum. Sonrasında Texas Poker oyununa el attım. Sonra bir gün Bodrum’da bir arkadaş bana ‘sen böyle şeylere takarsın, bak bir de Instagram çıktı” dedi. Ben de ilk kez rastgele bir anahtarlık fotoğrafı paylaştım. Sonra yavaş yavaş Instagram'a kaptırdım kendimi. O zaman başlayan ve iyi bir şekilde fotoğraf veya "lifestyle"ını yansıtan kişilerin hepsi belli bir noktaya geldiler. Ancak şu anda artık instagramda organik büyüme yoktur, ya yasal olmayan yollarla ya da hediye vererek büyüme yapılıyor şu anda.

S. Peki manzara fotoğrafları çekmeye nasıl başladın?

Ben aslında İşletme mezunuyum. Babam amatör fotoğrafçıydı. Evimizde karanlık oda vardı. Ama ben ilk zamanlar telefonla fotoğraf çekerdim. Sonradan fotoğrafçılık eğitimi aldım. İlk başta moda hayali fotoğraflardı. Renkli fotoğraflar modaydı. Örneğin kuşlar uçar, gökyüzü turuncu, deniz masmavi ve kocaman bir dolunay gibi. Sonrasında ise gezdiğim yerlerde uzun pozlama ile manzara fotoğraflarına odaklandım.

S: "Instagram influencer"i olmadan önce de seyahat eder miydin?

Mağaza işletmecisi olarak seyahat etmek işlerden dolayı biraz güçtü. Hiçbir zaman bir memuriyet hayatı gibi bir hedefim olmadı. Hapis hayatı gibi bir hayat istemedim. O nedenle bu işe başladım ve daha sık seyahat etme olanağı yakaladım.

S. Hatırladığın ilk seyahatin nereye olmuştur?

Türkiye haricinde hatırladığım ilk seyahatim 16 yaşındayken olmuştu. Slovenya üzerinden İtalya'ya gitmiştik.

S. Peki instagram fotoğrafçısı olarak yaptığın ilk seyahatin nereye olmuştu?

Yine İtalya'ya gitmiştim. Garda Gölü'ne gitmiştim.

S. Sık sık seyahat ediyorsun. Bir yılda yaklaşık kaç ülke gezersin? Son örneğin 2017 yılında kaç ülke gezdin?

Bazı ülkelere bir defadan fazla gittim ama ülke olarak sayacak olursam 25 ülke.

S. Manzara fotoğrafçılığı çekimleri uzun saatlerini alıyordur. Bize biraz bu işten bahsedebilir misin?

Biz, özellikle Norveç'e, fotoğraf turları düzenliyoruz. Instagram hesaplarından reklamı yapınca takipçiler bizimle birlikte fotoğraf çekmeye gelmek ister. Biz bu turlarda konaklama ve ulaşımı sağlarız. Kuzey ışıklarının çekimi için workshop'lar yaparız. Uzun pozlama ve çekim açıları, katraj ayarlama ile ilgili fotoğraf çalışmaları yaparız. Fotoğraf turları sırasında kahve ve alkol yoktur. Evden sandviç hazırlarız. Çünkü 18 saat kuzey ışıklarını beklediğimiz olur. Onun için rahat bir yemek yeme gibi bir durumumuz olmayabiliyor. Saat 3'te güneş batımıdır. 3'ten 5'e kadar mavi saatlerdir. Ertesi güne kadar ışıkların nerelerde çıkacağını gösteren aplikasyonlar sayesinde ışıkları takip ederiz.

S. Peki fotoğraf çekimlerini bitirince arda kalan vakitlerinizde neler yaparsınız?

İyi bir restoranda yemek yeriz ya da bir cafede otururuz. Bu tabii işimizi bitirdiğimiz son gün. Ama gurme değiliz. İlgimi daha çok manzaralar çekiyor. Örneğin Milano'daki katedral gibi yerler ilgimi çekmez.


S. Fotoğraf çekiminde hangi manzaraları çekeceğini nasıl belirlersin?

İnstagram için daha alacalı bulacalı ve renkli fotoğraflar uygundur. İnsanlara orada olma isteği verecek fotoğraflar. Örneğin Maldiv adaları ya da pembe bir günbatımı. Bunu göz önünde bulundururuz. Mesela Eyfel Kulesi instagram için uygundur. Çünkü herkesin orada olmak istediği yerlerden biridir. Ya da Amsterdam'daki kanallar uygun olur. Brugge gibi yerlerde kuğuların olduğu fotoğraflar mesela. Hava şartlarına göre yağmur yağmadığı sürece çekimler yapılabilir. Manipülasyonlarla da örneğin fotoğraflarda gözyüzü düzenlenir.

S. Kuzey ışıklarını birçok kez fotoğrafladın. Kuzey ışıklarını (aurora) görmek isteyenler nereye ve ne zaman, hangi aylarda gitmeli? Bu yönde önerilerini alabilir miyiz?

Eylül sonundan Mart sonuna kadar görme şansınız var. Ama Ocak ve Şubat ayları en yoğun olduğu zamanlardır. Görülebilmesi için belli bir seviye var. Bu seviyeler ise 18 gün önceden belli oluyor. Geçtiği noktalar bir oval şeklindedir ve İzlanda'yı komple içine alır. Kesin görmek için en ideal yer İzlanda ancak Ocak ve Şubat aylarında İzlanda rüzgarlıdır. Norveç'in kuzeyi Lofoten iyidir. Lapland iyidir ancak dağınık bir alandır. Rusya'nın kuzeyi, Alaska ve Kanada da ayrıca kuzey ışıklarını gözlemlemek için iyidir. Görmek için havanın bulutsuz olması ve belli bir soğuklukta olması gerekir. Minimum -2 derece olması gerekiyor. İlk kez görenler bazen heyecandan makineyi bile düşürebiliyorlar. Çok güzel bir manzaradır. Herkesin deneyimlemesi gerekiyor bence. Görebilmek için en az bir hafta kalınmalı. İnanılmaz soğuk olacağını da hesaba katarak ve kat kat giyinip gidilmeli.


S. Bugüne kadar ziyaret ettiğin ülkeler arasında en fazla sende etki bırakan, en farklı gelen neresi olmuştur? Neden?

Kesinlikle Norveç. Manzara inanılmaz çünkü. Donmuş bir göl hayal edin. Yanyana fotoğraf çektiğin kişinin kim olduğunu ayırt edemeyecek kadar karanlıktasın. 6000 ISO ile fotoğraf çekerken karşıda bir aurora gözükür ve samanyolu. Ve dağlar net. Böyle bir coğrafyada ben sabaha kadar fotoğraf çekebilirim.

S. Peki "bu şehirde yaşayabilirdim" dediğin şehir hangisi? Neden?

Canlılığı bakımından Amsterdam olabilir veya İtalya'nın bütün şehirlerinde yaşayabilirdim. Çünkü fotoğraf açısından en güzel yerleri olan ülkedir bence İtalya. İsviçre şehirlerinde ise kar fotoğrafları çekebileceğim bir ülke olduğu için orada da yaşayabilirdim.


S. Henüz gitmediğin ve gitmek istediğin ülkeler veya şehirler hangileridir?

Bu soruya çoğumuz Amerika diye cevap verir tahminimce. Ben kesinlikle Amerika demezdim. Amerika kıtasına gidersem Latin Amerika'ya gitmek isterim. Özellikle Patagonya, Iguazu Şelalelerinin olduğu ülkeler yani Arjantin, Peru'da Machu Picchu...

S. Sık sık uzun yolculukların oluyor. Uçakta nasıl vakit geçirirsin?

Müzik dinlerim. Oyun oynarım. Kesinlikle iş yapmam. Bazı arkadaşlar editleme yapar ancak ben işlerimi önceden halledenlerdenim. Uçakta kesinlikle uyumam mesela. Bir keresinde Kore yolculuğu sırasında uyumuştum ancak oraya varınca inanılmaz bir jetlag yaşadım. O nedenle artık uçak yolculuklarında uyumamaya çalışıyorum. Gideceğin yere vardığın zaman gece olacaksa uçakta uyunmamalı kesinlikle.

S. Kıbrıslı Türkler son zamanlarda yurtdışına daha sık seyahat ediyorlar. Bunun nedenleri nelerdir sence?

En büyük nedeni komşumuzun bize vermiş olduğu eski hakkımız. Pasaport olayı bizi bayağı rahatlattı. Bu sayede daha fazla dış dünyayı görmeye başladık. Diğer taraftan dövizin yükselmesi bizim için büyük bir handikap oldu.

S. En çok fotoğraflamaktan keyif aldığın manzaralar nelerdir?

Gündoğumu, günbatımı, yansımalar olabilir.

S. En güzel gündoğumu veya günbatımı yakaladığın ülke neresi olmuştur?

Santorini'de günbatımı ve gündoğumunu tam ışığın kırıldığı anlar olduğu için fotoğraf makinen de iyiyse çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsin.


S. Seyahat sırasında karşılaştığın herhangi bir aksilik oldu mu? Sonradan bunu gülerek anlattığın bir anın mesela?

Norveç'te arabada giderken buz kırıldı ve su birikintisine düştük. Arabamız 30 derece suya düşmüş durdu. Kapıyı açamazdık. Açarsak içeri su girecekti. Düştükten 15 dakika sonra arabanın içi su doldu. Çekici gelip bizi çekti.

Bir keresinde de yine Norveç'te buzların üzerinden atlarken suya girdim. Tamamen ıslandım ve dondum. Botlarımın içinden balıklar çıkardı kurtulunca, o derece. Suyun sıcaklığı yaklaşık 2 dereceydi. Hayal edin.

S. Şimdi son olarak bir en'ler turu yapalım ve bitirelim söyleşimizi...

Bugüne kadar ziyaret ettiğin:

EN fakir ülke: Nijerya ve Hindistan

EN zengin ülke: Norveç

EN misafirperver insanların olduğu ülke: Güney Kore ve Bali

EN hayalkırıklığı yaratan ülke: Nijerya

EN karmaşık ülke: Hindistan

EN soğuk insanları olan ülke: Genel anlamda İskandinav ülkeleri

Teşekkürler...


15107369_10153974159415598_4052322808346960625_n
16508024_10155002472434458_2120307173929298739_n
12933020_10154082845499458_1276217349452624285_n
11116469_10153247520529458_829301096210781876_n
993638_10151514759780598_1633444238_n
315577_10150283308605598_1538531806_n
305220_10150283320950598_299163876_n
13606481_10154307071219458_5673880617635839946_n