• Değer Berkin

PERTEV KARALIGİL ile Seyahat Üzerine


Seyahat Eden Kıbrıslı Türklerle Söyleşiler Serisi

Her hafta başka bir Kıbrıslı Türk'ün seyahat dünyasını 'kurcalayan' Gezenler Güzelleşenler'de bu Cuma, Girne'de Hospetal Veterinary Kliniği'nin Veteriner Hekimi Pertev Karalıgil'in dünyasına konuk oluyoruz. Hindistan gezisinden adaya yeni dönen Pertev, beni kırmayıp ayağının tozuyla sorularımı yanıtladı. İşte o sorular ve yanıtlar yayında:

S : Bize kendini biraz tanıtabilir misin?

C: İsmim Pertev Karalıgil. Kıbrıs, Girne doğumluyum. İlkokul, orta okul ve lise eğitimimi Kıbrıs'ta tamamladım. Ardından İstanbul Universitesi Veteriner fakültesini bitirdim. Halen Girne'de Klinisyen Veteriner Hekim olarak çalışmaktayım. Kedi, kitap, doğa ve seyahat tutkunuyum.

S: Son yaptığın Hindistan seyahatinin yansımalarını sosyal medyada paylaştığın muhteşem fotoğraflarında gördük. Bize bu gezinden bahsedebilir misin? Kaç gün kaldın? Nereleri gezdin? Beğendiklerin ve beğenmediklerin neler?

C: Hindistan'da 13 gün kaldım.Türkiye'de fotoğrafçılıkla ilgilenen bir grupla seyahat ettim ve bu da bana tek başıma ya da bir turla Hindistan'a gitseydim hiç göremeyecegim ve tecrübe edemeyecegim bir çok şeyi yaşama fırsatı tanıdı.

Seyahatimize Mumbai'den başladık ve sırası ile Udaipur, Jodpur(Mavi şehir), Jaipur(Pembe şehir), Agra ve Delhi'yi ziyaret ettik. Udaipur'da Holi festivalini yerli halkla beraber kutlama fırsatı buldum. Bunun dışında şehirler arası seyahat ederken fotoğrafçı arkadaşlarımın çekimlerini gerçekleştirdikleri birçok Hint köyünde dolaşma ve insanlarla kaynaşma şansım oldu.Köylerde yaşayan insanların evlerinde vakit geçirme ve hatta bir düğün hazırlığının bir kısmına tanıklık etme şansını yakaladım.

Ülkeyle ilgili beğendiklerim ve beğenmediklerim diye bir liste yapamıyorum.Çünkü herşey son derece farklı ve ilginçti. Ancak beni üzen bir kaç şeye değinebilirim ki bunlardan ilki, halkın çoğunun fakirlikten dolayı sokaklarda yaşaması ve çocukların büyük bir kısmının eğitim ve sağlık haklarına erişememesi, ikincisi de sokaklardaki köpek ve kedilerin çok sağlıklı olmaması.

S: Sık sık seyahat ettiğini yaptığın sosyal medya paylaşımlarından takip etmekteyiz. Peki hatırladığın ilk seyahat maceran hangi ülkeydi? Biraz bahseder misin?

C: Hatırladığım ilk seyahat maceram Üniversite öğrencisiyken bir süre öğrenci değişim programı kapsamında Hırvatistan, Zagreb'de bulundum ve orada teleferiklerle ülkenin en yüksek dağına çıkıp ardından da eğlence ve alkolü biraz fazla kaçırıp arkadaşlarımla dağda mahsur kalmamız sanırım.

S: Seyahat, hayatını planlarken kaçıncı sırada yer alır? Ve ne kadar sıklıkla seyahat edersin?

C: Seyahat hayatımı planlarken en büyük önceliğim. Çünkü seyahat etmediğim takdirde üretken olamıyorum ve yaptığım hiçbirşeye yeterince konsantre olamıyorum. 8 ile 10 hafta arasında değişen sürelerde bir hafta sonu molası bile olsa muhakkak bir yerlere gidiyorum.

S: Bugüne kadar kaç ülke, kaç şehir gezdin? Bunlardan hangisini en çok özümsedin ve ‘gidip orada yaşamak isterdim’ dediğin neresi olmuştur? Neden peki?

C: Bugüne kadar 30'dan fazla ülke ve sayısını hatırlayamadığım kadar çok şehir gezdim. Nerde yaşarım sorusunun cevabı ise kesinlikle Berlin. Herşeyden önce çok düzenli bir şehir. Şehir planlanırken yeşil korunmuş. Kültür,sanat ve eğlence de sınırsız seçenekler sunan bir şehir. Bir Avrupa başkenti olmasına rağmen diğer benzerlerinden çok daha küçük ve insanları çok daha sıcak.Fazlası ile liberal .Herkesi ve her kültürü kucaklayan bir şehir.Bir gün muhakkak Berlin'de tam zamanlı yaşayacağım.Yarı zamanlı yaşama denemelerime başladım bile... :)

S: Gitmek istediğin ülkeleri neye göre belirlersin? Yani bir ülkenin nesine bakarsın? (ör. Iklim, doğa, kültür, tarih, yemek… )

C: Gitmek istediğim ülkeleri seçerken dikkat ettiğim çok fazla kriter yok aslında. Ben tüm dünyanın ve her ülkenin görülmeye değer olduğuna inanıyorum. Her yerden ve her kültürden alacağımız bir değer muhakkak ki vardır. Seyahate karar verirken de izlediğim bir televizyon programında gördüğüm bir yer,okuduğum kitapta bahsi geçen bir şehir yada çevremden birilerinin tavsiye ettiği bir şehir olabilir.

S: Seyahate çıkmadan önce herşeyi planlar mısın? Yoksa spontane mi gezersin? Biraz bize planlama kısmından bahseder misin?

C: Nereye gideceğime karar verdikten sonra gideceğim yerle ilgili olabildiğince fazla araştırma yapıp orada olacağım süre içerisinde nerelere gideceğime önceden karar veririm ve genellikle de orijinal planıma sadık kalırım.

S: Seyahat konusunda herhangi bir ritüelin var mı? (Ör. Her gittiğin yerden aldığın bir hatıra eşyası gibi…)

C: Sanırım tek ritüelim gittiğim kültüre ait mümkün olduğunca fazla yemek ve içecek tatmak.

S: İlk kez seyahate çıkacak birine Avrupa’da hangi ülkeyi veya ülkeleri önerirsin? Avrupa gezisine nereden başlanmalı sence? Ve neden?

C: Bu kadar Berlin'i övdükten sonra tabii ki Berlin'den başlanmalı. Avrupa'ya ısınmak için güzel bir referans noktası, çok fazla kaybolmadan metro( U-bahn) ve otobüslerle tüm şehri dolaşmak mümkün. Ayrıca trenle bir kaç saat mesafedeki Leipzig gibi bir iki şehri de ziyaret etme olanağı var.

S: Görmek istediğin ülkeler listende neler var?

C: Görmek istediğim ülkeler listemde Nepal ve Bhutan şu an ön sırada.

Teşekkürler.


312 views0 comments