• Değer Berkin

HÜRDENİZ Ailesi'nin Gezi Dünyasına Yolculuk


Seyahat Eden Kıbrıslı Türkler ile Söyleşiler Serisi

Bazen insan düşünüyor, hiç bilmediği bir ülkede yalnız başına bile yol sokak bulmaya zorlanıyorken, nasıl olur da insanlar çocuklarını da yanlarına alıp sürekli seyahat edebiliyorlar?

Son seyahatimiz sırasında Brüksel sokaklarında çok tatlı Kıbrıslı Türk bir çifte denk gelmiştik. Brüksel sokaklarında tanıdık bir aksan ile bizim Türkçemizi duyduğum an içimdeki sevincin nedenini çözmeye çalışırken buldum kendimi. Bunun nedeni basitti aslında: Evet Kıbrıslı Türkler seyahat ediyorlar.

Yıllar önce, yurtdışında okul yıllarımda adamızın coğrafik konumunu bile anlatmaya zorlanırken (You know in the Mediterranean, just below Turkey on the right from Greece and on top of Africa vb …), uluslararası hukuk okuyanların en iyilerinin bile, bana ‘kalimera’ deyince benim ne desem bakışıma maruz kaldıktan sonra ‘yoksa sen Türkiye’den Kıbrıs’a gidenlerden misin’ kısmına bile yalnızca birkaç kez geçmişliğim varken, aslında kendimi ne kadar yalnız ve kimliksiz hissedişlerimin bungun anısına, bu yıllar sonra duyduğum bizim Türkçemizi konuşan çiftin sesi, bu okuyacağınız söyleşiler serisini hazırlamam için bana ilham kaynağı oluverdi.

Şimdi bu söyleşiler serisinin ilki için, rahat bir şekilde yerlerinize oturun ve çocuklu (daha sık) seyahat etmeniz konusunda size ilham verecek üç çocuklu muhteşem bir ailenin müthiş dünyasına götürelim sizi.

Girne’nin iyi bilinen ailelerinden ve sosyal medyadaki güzel paylaşımlarıyla, yaptıkları çocuklu seyahatlerle ilham veren Minesim Metay ve Kayhan Hürdeniz ailesini size konuk ediyorum.

S: Girne’nin iyi bilinen ailelerindensiniz. Çoğumuz sizi tanıyor, ya da sosyal medyadan takip ediyor. Yine de bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Y: Ben Minesim Metay Hürdeniz. 1981 Girne doğumluyum. Üç çocuk annesiyim. Tamara (10 yaşında), Süleyman (9 yaşında) ve Talin (6 yaşında). 9 sene İngilizce öğretmenliği yaptım. Şimdi ise kendi restoranımız olan Hürdeniz Fish Restaurant’ta gündüzleri eşime yardım ediyorum.

Eşim Kayhan Hürdeniz. 1979 Lefkoşa doğumludur. Şu an eşim 7 sene önce açtığımız kendi restoranımızın işletmeciliğini yapıyor. Boş zamanlarımızda ailemiz ile birlikte yurtdışına gitmeyi adeta gelenek haline getirdik diyebiliriz. Böylelikle hem kendimize hem de çocuklarımıza vakit ayırıp beraber bolca vakit geçiriyoruz. Mutlu bir aile yaşantımız var.

S: Genellikle seyahatlerinizi çocuklarınızla birlikte gerçekleştiriyorsunuz. İlk üç çocuklu seyahatiniz hangi şehre oldu? Ve çocuklarınız kaç yaşındaydı?

Y: Evet, genellikle seyahatlerimizi çocuklarımızla birlikte geçirmeye özen gösteriyoruz. İlk üç çocuklu seyahatimiz Haziran 2012’de Yunan adası olan Mykonos olmuştu. O zaman en büyük kızım 4, oğlum 3 ve en küçük kızım 1 yaşındaydı.

S: Gideceğiniz ülkeleri ya da şehirleri ve tarihlerini neye göre belirliyorsunuz? İzlediğiniz belirlediğiniz bir rota var mı? Yani önce Avrupa, sonra Asya gibi. Biraz bize planlama kısmından bahseder misiniz? Kararları mesela kim verir? Çocuklar mı? Siz mi?

Y: Öncelikle çocukların okul tatillerine göre tarihleri belirliyoruz. Gideceğimiz ülkeleri ise daha çok eşim karar veriyor. Açıkçası izlediğimiz bir rotamız yok. Daha çok çocuklarımız ve bizim için eğlenceli olabilecek yerleri tercih ediyoruz. Örneğin Fransa’da (Disneyland) hem çocuklar hem biz büyükler çok eğlenmiştik. Daha sonra gittiğimiz Danimarka Kopenhag’taki Tivoli Bahçe ve Parkı’nda müthiş eğlenmiştik. Yani aslında önceliğimiz çocuklarımıza hitap edebilecek yerleri seçmektir. Bu arada bazen kalacağımız otelleri bile onlara göre tercih edebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse İngiltere’de Butlins isimli bir otelde kalmıştık. Çocuklar için müthiş eğlenceli hem açık hem de kapalı Luna Parkı vardı. Yine Hırvatistan’da kaldığımız otel de öyleydi. İngiltere’de yine Brighton’da da çocuklarımıza hitap eden eğlence yeri bulunmaktaydı.

S: Bu seyahatlerinizin çocuklarınızın genelde kişilikleri, özelde ise eğitimleri üzerinde ne gibi roller oynadığına şahit oldunuz?

Y: En büyük kızım Tamara ve oğlum Süleyman yaklaşık 5 yıldır kendi özel isteğimizle Fransızca derslerine başlamışlardı. Paris’e gittiğimiz zaman özellikle büyük kızım Tamara orada öğrenmekte olduğu fransız dilini kullanınca, yani oradaki taksici veya garson ile konuştuğunda çok mutlu olmuştu ve şu an üniversiteye Fransa’ya gidip orada okumak istediğini her zaman dile getiriyor.

S: Bugüne kadar çocuklarınızla kaç ülke, kaç şehir gezdiniz? Ufukta yeni şehirler var mı?

Y: Bugüne kadar Türkiye, Yunanistan, Hırvatistan, İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Avusturya, Norveç, Belçika, Galler, Macaristan, Hollanda, Danimarka, İsveç, Ukrayna, Almanya, Dubai, İsviçre ve Malta olmak üzere 20 ülke ve 50’den fazla şehir gezdik. İnşallah daha da gezeceğiz.

S: Üç çocuklu seyahatleriniz sırasında başınıza gelen en tuhaf olay neydi? Bununla nasıl başa çıktınız?

Y: Üç çocukla seyahatimiz sırasında tuhaf değil ama üzücü bir olay yaşamıştık. Yunan adası olan Mikonos’ta en küçük kızım Talin rahatsızlanmıştı ve otel yetkilileri gecenin bir vaktinde otele doktor çağırmışlardı.

S: Bugüne kadar gezdiğiniz şehirler arasında en büyülendiğiniz top 5 şehir nereleri?

  1. Malaga 2. Cenova 3. Amalfi 4. Barselona 5. Salzburg

S: Çocuklarınıza sorarsak, bugüne kadar gezdikleri, gördükleri yerlerden hangilerini en çok beğendiklerini söylerler?

Y: Çocuklarıma sorarsam bugüne kadar gezdikleri, gördükleri en güzel yerler bence hepsi diye düşünüyorum. Çünkü her gittikleri yerde yeni kültür ve güzellikler öğrendiler.

S: Yeni bir şehre ayak basınca, ilk yaptığınız şey nedir?

Y: Yeni bir şehre ayak basınca ilk yaptığımız şey oranın bölgesel lezzetlerini tatmak oluyor.

S: Şimdi kısa kısa bir EN’ler turu yapalım.

Şimdiye kadar yaptığınız seyahatlerde;

Yediğiniz EN LEZZETLİ yemek: Fiorentina steak

Gördüğünüz EN DÜZENSİZ şehir: Atina

Yaptığınız EN ÇILGIN seyahat: Amsterdam

Yaptığınız EN UZUN yolculuk: Dubai

Sizi EN ÇOK HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN ülke: Malta

Teşekkürler.


368 views0 comments