• Değer Berkin

2018’de Çocuk Odaklı Gezginler için Dört Mevsim Avrupa Önerileri:


Çocuklarımız her şeyimizdir. Ne yaparsak onlar için yapıyoruz. Onların eğlenmediği, mutlu olmadığı yerler bizleri de mutsuz kılar. Onların okul tatillerinde daha kaliteli vakit geçirmelerini sağlamak, dünyayı onlarla birlikte keşfetmek her anne babanın yapmak istediği şeydir. Çocuklarımızın sınıfta öğrendiklerini ve kitaplarda okuduklarını, seyahat ederek ve gezerek somutlaştırmalarını sağlamak bize düşer. Dünya, en büyük okuldur aslında. Farklı kültürlerle karşılaşmak, farklı yemekleri tatmak, kitaplarda resimlerini gördüğümüz tarihi yerleri ziyaret etmek ve bunları yaparken eğlenmek ve hareket halinde olmak … başka ne isteyebiliriz ki onlar için.

Yeni bir yıla girerken Avrupa’da çocuk odaklı seyahat edebileceğiniz bazı yer önerilerini mevsimlere göre sizin için derledim.

KIŞ MEVSİMİNDE AVRUPA

Aralık ayında AVRUPA NOEL MARKETLERİ

Viyana, Prag, Brüksel, Bremen ve Düsseldorf gibi Noel Marketleri ile ünlü Avrupa şehirlerinden birine gidebilirsiniz. Kötü hava derdiniz olmasın çünkü kötü hava diye bir şey yoktur, yanlış kıyafet vardır.

Şubat ayında VENEDİK KARNAVALI

İtalya’ya yazın gitmek turist kalabalıkları içinde gezmeye çalışmak ve sıcaktan bunalmak demektir. Gerçek İtalya kültürünü hissedebilmek ve orada bir yerli gibi dolaşmanın tadını çıkarmak isterseniz, kışın gitmelisiniz. Bu İtalya gezinizin esas merkezi Şubat’ta Venedik olmalı. Çocuklarınızın maskeler takıp kendilerini bir tür açık hava balosunda hissetmelerini sağlarken, zamanda yolculuk yapıp ortaçağdaymışsınız gibi hissedip, hem karnavalın tadını hem de kışın Venedik’in tadını çıkarabilirsiniz.

İLKBAHARDA AVRUPA

HOLLANDA’da lale tarlalarını ve yel değirmenlerini görmek

Hollanda sadece gençlere hitap eden bir yer değil aslında, bilinenin aksine. Hollanda çocuklu aileler için de ideal. İlkbaharda lale bahçelerini ve yel değirmenlerini görmeye gitmelisiniz. Ayrıca Keukenhof Bahçeleri'ne gidip çocuklarınızla harika vakit geçirebilirsiniz. Keukenhof Bahçelerini Mart’ın ortasından Mayıs ortasına kadar ziyaret edebilirsiniz. Amsterdam çocuklu aileler için son derece uygun ve güvenli bir şehir. Burada Anne Frank’ın evini gezebilir, birçok başka müzeyi çocuklarınızla birlikte gezebilirsiniz.

YAZ AYLARINDA AVRUPA

Yaz tatilinde çocuklarınızı bol aktivite yapabilecekleri yerlere götürmelisiniz:

DANİMARKA:

Danimarka çocuk odaklı seyahatler için en uygun Avrupa ülkelerindendir. Kopenhag’taki Tivoli Bahçelerine gidebilirsiniz. İlk kurulan Legoland olarak Danimarka’daki Legoland Billund Resort’ta kalarak çocuklarınızla harika vakit geçirebilirsiniz.

FRANSA:

Her çocuğun hayalidir Eyfel Kulesini görmek ve tepesine çıkmak. Paris gezinize bir de Paris Disneyland eklenirse her çocuğun rüyası olan bu dileği gerçekleştirmiş olursunuz.

İNGİLTERE:

Londra Köprüsü (London Bridge is Falling Down) şarkısını artık her çocuk kreşte öğrenip söylüyor. Bu şarkıya konu olan Londra Köprüsü'nü görmelerini sağlamak ise biz ailelere düşüyor.

Gitmişken gezinize Kidzania, Legoland veya Diggerland'ı da eklerseniz, çocuklarınıza harika aktif bir tatil yaşatmış olursunuz.

SONBAHARDA AVRUPA

İSVİÇRE köylerinde bir çiftlikte kalmak

Heidi’yi hangi çocuk sevmez? İsviçre’nin muazzam Alp dağları manzarası eşliğinde çocuklarınıza Heidi hikâyesini yaşatmaya ne dersiniz?

Hem çocuklarınız çiftlik hayatını öğrenir, hem de siz şehir karmaşasından uzak dinlendirici bir tatil yaparsınız.


40 views0 comments

Recent Posts

See All