• Değer Berkin

İnsan Neden Seyahat Eder?


Yaklaşık 2-2,5 milyon yıl boyunca, avcı-toplayıcı olarak yaşam süren atalarımız var bizim. Buzul Çağ zamanında Asya’dan Amerika kıtasına yaban geyiklerini avlamak üzere onların peşinden gidip de Buzul Çağ sona erince ve iki kıta arası buzlar eriyip okyanus olunca orada kalanlarımızın da olduğu insan türüyüz biz.

Üzerinde yaşadığımız gezegenimiz Dünyanın, üzerinde yaşanamaz hale gelme ihtimaline karşı önce Ay’a gitmeyi deneyip başarılı olmuş, sonrasında ise alternatif yaşam gezegeni olarak Mars’ın yeryüzüne ve hatta Venüs’ü çevreleyen bulut katmanının üzerine yerleşme projeleri yapabilen insan türüyüz biz.

Biz okyanusun altında yüzebilen balığı örnek alıp onunla birlikte şnorkel ya da scuba diving yapan, uçan kuşu model alıp uçaklar icat eden insan türüyüz.

Coğrafik keşifler döneminde çok zorlu gemi yolculuklarıyla yeni kıtalara ulaşma amacıyla yola çıkan kaşiflerle, şu anda az gelişmişlik veya savaş koşulları nedeniyle ülkelerinden zor şartlar yaşayarak göç etmeye çalışanların temel dürtüsü aynı: daha iyi bir yaşam için mücadele.

Bugüne kadar yapılan her şey daha kaliteli ve güzel bir yaşama olan özlem kaynaklı merak üzerine kurulu.

Mesafelerin kısaldığı, ulaşım ve maddi imkanların bu denli arttığı böyle bir zamanda avcı toplayıcı ya da coğrafik keşifler yapan atalarımızdan çok daha şanslı olduğumuzu göz önünde bulundurmalı insan ve gidebildiği kadar uzak diyarlara gitmeli. Uzakları tanımalı ve farklı kültürlerle etkileşimde olmalı ki farklılıkları tolere edebilsin.

Yıllarca çalışıp para kazanmak, çocuklarına maddi olarak iyi bir gelecek sunmayı istemek elbette kapitalizmin büyülü cazibesine kapılınca daha da bir önem kazanıyor.

Reklamlarda gördüğümüz pahalı oyuncaklardan, son model teknolojik aletlere veya lüks ev ve arabalara aslında ne kadar ihtiyaç duyarız? Reklamlarda, şimdi ise sosyal medyada gördüğümüz hangi ürünler gerçekten ihtiyaç, hangileri ise sadece daha iyi bir yaşam için birer istek karar vermekte zorlanıyoruz. Ama hepsini de daha iyi yaşama ulaşmak için duyduğumuz meraktan dolayı satın alıyoruz.

Ama sonuçta bizi mutlu eden ne varsa imkanlarımız çerçevesinde niye yapmayalım ki? Bir bilet satın alıp yeni bir ülkeyi tanımak mutlu ediyorsa seni neden yapmayasın? Bu bir ihtiyaç mı istek mi diye düşünmeden sadece saf meraktan bir bilet kesip gözlerinin daha önce hiç görmediği uzaklara, ayağının hiç basmadığı topraklara gitmenin hayatına katacağı anlamlar ve yeni bilgiler, bütçene yapacağı zarardan daha değerli olacağı kesin.

Okumak da seyahat etmek gibi merak dürtüsünden kaynaklanır.

Çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir? Kesinlikle her ikisi de gerekli.

Okumadan bilinçsizce, o yerin kültürü, tarihi ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmadan gezmenin insana çok birşey katmayacağı gibi, bazen de sadece okuyarak öğrendiğimiz yeni bilgileri yaşayarak öğrenmedikten sonra kalıcı olamayabiliyor.

Artık günümüzde imkanlarımız arttığı için hem uzak ülkelere, hem de her türlü kitap ve ansiklopedik bilgiye erişimimiz de kolaylaştı. Biz ender seyahat eden hatta hiç seyahat edemeyen, uzak ülkelerin adlarını kitaplarda, ansiklopedilerde okuyan bir neslin çocuklarıyız.

Küçüklüğümde yaptığım seyahatler tamamen babamın iş gezileri nedeniyle olmuştu. Şimdilerde ise kendi çocuklarımın imkanlarımız çerçevesinde okul tatilleri oldukça bir yerlere seyahat etmelerini sağlıyorum.

Dünya genelinde eskiden bir lüks sayılan seyahatlerin sayısı, artık ucuz uçak biletleri ve gidilecek ve kalınacak yerler hakkında kolay erişebileceğimiz bilgiler sayesinde artış gösterdi.

Eskiden babamın yaptığı iş seyahatleri nedeniyle gittiğimiz şehirlerde elimizde bavullarımızla otel arar dururduk. Şimdilerde birçok internet sitesinde önceden seçtiğimiz otelde yer ayırtabilir hatta düzenlenen birçok tura katılabiliyoruz. Tur imkanları maddi açıdan da o kadar bir kolaylaştı ki bir sene boyunca taksit ödeyen ve hayalindeki tatile kavuşanlarımız var.

Hal böyle olunca, yeni bir yıla girerken yeni diyarları keşfetmek için planlar yapmanın tam zamanıdır derim.

Herkese iyi seyahat planlamaları dilerim.


235 views0 comments

Recent Posts

See All